İŞ KURA MI? İŞ LİSTE Mİ?

İŞ KURA MI? İŞ LİSTE Mİ?

İşsizlerin dört gözle beklediği İŞKUR Toplum yararına çalışma programı başladı. Bu kapsamda tüm ilçelerde okullara alım yapılacağı öğrenilirken alımların ne şekilde olacağı ise merak konusu oldu. Program hakkında bilgi veren Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Asaf Çalışır, programa başvuruların 17-21 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi. Alınan bilgilere göre alımların şartları tutanlar arasında kura ile belirleneceği belirtilirken kuraların ilçelerde mi yoksa Sinop merkez de mi olacağı merak konusu oldu. İl merkezinde yapılması halinde şaibenin artacağı siyasi merkezlerde hazırlanan listelerin İŞKUR alımında etkili olacağı kamuoyunda konuşulmaya başlandı.


Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Asaf Çalışır’ın ise yaptığı yazılı açıklamada; “bahse konu programlara Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca bir kişi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının yani hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını yani, bin 31 TL’yi aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler programa katılamazlar. Temizlik işlerinde çalışacak katılımcıların belirlenmesi: Kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananların oluşturduğu başvuru 1. Listesinden yapılacak olup, bunlar arasından yeterli müracaatçı bulunmaması halinde diğer başvuru yapmış olanlardan oluşan 2. Listeden katılımcı belirlenecektir. Güvenlik işlerinde çalışacak katılımcıların belirlenmesi: 18 yaşını tamamlamış olan yukarıda belirtilen özel güvenlik belgesine sahip olan bireyler, engelli, eski hükümlü, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yararlanan müracaatçılardan belirlenecektir” dedi.
Şimdi gözler İŞ KUR’DA! Akıl ise İŞ KURA MI? yoksa İŞ LİSTE Mİ? sorularının cevaplanacağı çekilişlere kaldı. Katılımcı seçmelerinin noter huzurunda 25.09.2019 tarihinde yapılacağı programların ise 01.10.2019 tarihinde başlayacağı belirtildi.

12020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.