İŞKUR 6 AYLIĞINA 700 KİŞİ İŞÇİ ALACAK!

Seçime günler kala İŞKUR’un TYÇP adı altında başlattığı işçi alımları esnafın belini büktü.

İŞKUR Ocak 2019’da Toplum Yararına Program kapsamında açılacak programı ve kişi sayısını açıkladı. Eleöman bulmakta sıkıntı çeken esnaf yine zora düştü. Özellikle İŞKUR alımlarında özel sektörden ayrılan işçi sayısı dikkat çekiyor. Bir çok esnaf yetiştirdiği kalifiye elemanı İŞKUR’a kaptırırken elemansızlık ve ekonomik zorluklar nedeni ile işyeri kapatan esnaf sayısında artış olduğu belirtiliyor.

Sinop genelinde toplam 700 kişi alınacağı duyurulurken bu kapsamda da aranan şartlar ve programa kayıt olabilmek için bir takım özellikler de belirlendi.Bu kapsamda başvuruda bulunabilecek kişileride aranacak kriterler ise şunlardır; Kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, Engelliler, Eski hükümlüler, Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar, TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusunun alınmayacağı belirtildi.

Açılan program kapsamında başvuruda bulunan şartlara uyan kişilerin nasıl belirleneceğini ise İŞKUR yaptığı açıklamayla duyurdu.İl Müdürlüğü, alımların % 80’inin Noter kurası yöntemi ile alırken yüzde yirmisinide liste yöntemi ile belirleneceğini, belirlenen asıl katılımcılar dışındaki programa başvuran diğer kişiler yedek katılımcı olarak değerlendirilecmeye alınacağıonı sitesidnen duyurdu. İŞKUR TYP Ocak 2019 Sinop genelinde dağılım ise;Köylere Hizmet götürme Birliklerine 250, Orman Bölge Müdürlüğü:15, Kültür Müdürlüğü:31, Orman İşletme Müdürlüklerine:130, Tarım Müdürlüklerine:52, Sağlık Müdürlüklerine:130, Gençlik Spor İl Müdürlüklerine:92 olmak üzere toplam 700 kişi alınacak. Durağan ise Köylere Hizmet Götürme Birliği:30, Kültür Müdürlüğü:2, Orman İşletme Müdürlüğü:20, İlçe Tarım Müdürlüğü:4, Durağan Hastanesi:15, Gençlik Spor İl Müdürlüğü:15 kişi olmak üzere toplam 81 kişi alacak.

120126

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.