İYİ OKUL MU? İYİ ÖĞRENCİ Mİ?

23-24 Kasım tarihlerinde yaklaşık 1 milyon 280 bin ortaokul 8. Sınıf öğrencisi TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavına girecek.
Yapılan bu ortak sınavlarda öğrenciler için çok zor, çok kolay ve kolay olmak üzere üç tur soru tipi olacak. Her öğrenci bildiği, anladığı, algıladığı, okuduğu, çalıştığı ve çözdüğü yani yaptığı hazırlık nispetinde bir sonuçla karşılaşacak.
Öğrenci grubu olarak da üç tür öğrenci grubu olacak.
1. Grup: sınava dair yakın ya da uzak herhangi bir ilgisi ve beklentisi olamayanlar
2. Grup: sınava dair “olursa olur olmazsa ne yapalım” diyenler
3. Grup: sınavı hayatının odak noktası yapıp, “varlık yokluk” meselesi haline getirenler

1. Ve 2. Gruptakilere söyleyecek çok bir sözüm yok. Zira onlar tercihlerini yapmışlar zaten. Ancak 3. Grupta yer alanlara bir çift sözüm var.
Bu sene ve bundan sonraki yıllarda girdiğiniz ve gireceğiniz tüm sınavlar başarı ve mutluluk yolunda yalnızca bir araçtır. Amaç asla değildir. Dünyanın en başarılı ve mutlu insanları en iyi Fen ve Anadolu liselerinden mezun olmuş kişiler arasından çıkacak diye bir kural yoktur. Başarı ve mutluluk soru kitapçığında değil, sizin gönlünüzdedir. Eğer çalışma ve başarma azminiz varsa bunu her zaman her yerde yapabilirsiniz.
Diğer taraftan iyi bir liseye (neye kime göre iyi?) gitmeniz elbette iyi olur. Ancak asıl mesele iyi lise değildir. Zira sizi uzun vadede başarı ve mutluluğa taşıyacak olan okuduğunuz lise değil, sizin tutumlarınız olacaktır.
Okuma, öğrenmeye açık olma, çalışma, azim, gayret, fedakârlık, iletişim kurma, uyum sağlama gibi meziyet ve maharetleriniz varsa endişe edecek bir şey yoktur. Siz o zaman başarı yolunda en güçlü namzet olarak varsınız demektir.
Önemli olan gittiğiniz lisenin popülaritesi değil, sizin karakter özellikleriniz ve vasıflarınızdır. Bunları kaybetmediğiniz hatta güçlendirebildiğiniz müddetçe başarıya giden yollar gökteki yıldızlar kadar çoktur.
Bu noktada ailelere de seslenmek isterim. Bu güne kadar çocuklarınızın okul, ders, sınav, düşünce ve duygularıyla ne kadar ilgilendiniz bilemiyorum. Ancak şunu biliyorum. Çocuğunuzun girdiği bu sınav sonucuna bakarak lütfen köprüleri atmayın. Çocuğunuzla oturup konuşun. Sınava dair başarı ya da başarısızlık sonuçlarını gerçekçi bir değerlendirmeye tabi tutarak yeni bir yol haritası belirleyin.
Unutmayın! Hiçbir sınav (sonucu) evladınızdan daha değerli olamaz.

12066

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.