Kaderine terk edildi! Gazetesi

Sinop-Gerze yolu üzerindeki asırlık ‘Eski Cami’ kaderine terk edildi. Bir kısmı yıkılan, diğer kalan kısmı da yıkılmak üzere olan camiye el atılmazsa kısa süre sonra tarih olacak. Tarihi cami ayağa kaldırılmayı bekliyor.Sinop Boyabat Tünelli Geçiş Yolu’nun yapım çalışmaları sırasında keşfedilmesi ardından onarılarak ayağa kaldırılan Cuma Camisi, Gerze yolu üzerinde harabe halinde bekleyen ‘Eski Cami’ye de ümit olmuştu. Ancak geçen zamana rağmen, henüz onarım için bir adım atılmadı.

YÜREKLERİ SIZLATAN GÖRÜNTÜ
Bir zamannlar içerisinde Kur’an seslerinin yankılandığı, namazların eda edildiği caminin içi de dışı gibi harabe görüntüsüyle yürekleri sızlatıyor. Cuma namazlarında bölge halkının toplanarak namazlarını ifa edebilmesi için yapılan ve halk arasında ‘Eski Cami’ olarak bilinen tarihi yapı, yıllardır boş duruyor. Hemen önünden geçen Sinop-Gerze duble yolu üzerinde ve Kabalı köyü kavşağında yer alan yapının restorasyonu halinde Eski Cami, tam bir mola ve dinlenme alanı olmaya da aday konumda.

HABERİMİZ ARDINDAN TESCİL EDİLMİŞTİ

Daha önce Vitrinhaber Gazetesinde yayınlanan haber sonrası tescil edilen ancak daha sonra bir çivi bile çakılmayan cami yok olmakla yüz yüze. Cuma Camisi örneğinde olduğu gibi, projelendirilerek güzel bir peyzaj çalışması yapıldığı takdirde, bölgenin kısa sürede sembolü haline gelmesi beklenen Eski Cami, yetkililerden ilgi bekliyor. Bölge halkı da Sinop’a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta ki tarihi yapının bir an önce onarılmasını istiyor.

12074

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.