KALKANA KARŞI MIZRAK (MI)

TBMM’de yeni yasama dönemi iki önemli konu ile başladı. Birincisi OHAL’in 3 ay daha uzatılması diğeri ise TSK’ya sınır ötesi harekat izni veren teskere.
OHAL’in uzatılması meclisde tartışmalı geçeceğe benziyor. Ancak 24 Ağustos’da başlayan Fırat Kalkanı operasyonu hala devam ediyor. Bu konuda teskere için malum parti dışında herhangi bir engel görünmüyor meclisde.
Türkiye, çıkarları ve güvenliği için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatında ABD’nin desteğini daha ilk günde almıştı. Bu destekde en büyük unsur YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesi noktasında varılan anlaşma idi. Bunun stratejik anlamı ABD’nin iki yıldır Suriye’de uyguladığı politikadan Türkiye lehine vazgeçmesi idi. Ancak kimi çevrelerde şüphe uyandıran bu durum sonraki günlerde şüphe duyanların nerdeyse haklı çıkmalarına neden olan gelişmeleri ortaya çıkardı. Özellikle YPG’nin bir tankımızı vurması, bunun karşılığı olarak da TSK’nın YPG hedeflerini vurması üzerine ABD durumdan faydalanarak özel kuvvetlerden oluşan birliklerini TSK ile YPG’nin arasına konuşlandırdı. Arabulucu olarak araya giren ABD kuvvetleri böylece Fırat Kalkanı Harekatının yönünü de batıya çevirmiş oldu. Güneye inmek hedeflenen harekata ABD kalkan olmuş oldu.
Daha sonra ki günlerde El Bab’a ortak operasyon için ABD özel Kuvvetlerini TSK ile yanyana görülmeside operasyonu biz yapıyoruz ama yönlendiren ABD mi sorusunu akıllara getirdi. Bu soruya cevap evet olabilir sonuçta aynı taraftayız. Ancak ABD’nin bu destek operasyonuna verdiği isim dikkat çekici: Soylu Mızrak Operasyonu…
Bu tür stratejik gelişmelerde isimler özel anlam taşırlar genelde. TSK’nın Kalkan Harekatı demesinin nedeni sınırlarımızı yani güvenliğimi korumak için sonuçta kalkan korunma amaçlı kullanılır. Bunun karşılığında harekata destek veren ABD ise Mızrak operasyonu adını veriyor ki mızrak, saldırı amaçlı kullanılan bir savaş aletidir. Yani bizim Kalkanımıza karşı ABD’nin mızrağı…
Operasyonların adından bile kuşku duyanlar ABD’nin TSK’yı çatışmanın içine çekip amacımız olan güvenli bölge oluşturma hedefimizden saptırıp Suriye bataklığına saplama düşüncesinde olabileceğine de dikkat çekiyorlar.
Sonuç itibariyle Türkiye’nin başlattığı ve sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatına ABD sözde destek vererek, yaşanılan gelişmeler doğrultusunda kendi stratejisi için yönlendirme yapmakta olduğu kuşkuları ayyuka çıkmış durumdadır. Bu durumda bizim yaptığımız operasyon asıl hedefinden şaşmakta ve gelişmelerde bizim istediğimiz şekilde ortaya çıkmamaktadır. Operasyonların adından hareketle duyulan endişe, ABD’nin mızrakla bizim kalkanı delmesidir.
Temenni ve dualarımız askerlerimizin herhangi bir oyuna gelmeden tuzağa düşmeden hedeflerini gerçekleştirip ülkemizde huzur ve güvenliğe katkıda bulunmalarıdır. Allah yardımcıları olsun…

12029

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.