KANALLAR AÇILDI, GÖKIRMAK’TA SU KESİLDİ! İŞLER DUAYA KALDI!

Kuraklık çeltik üreticisini vurdu. Sulama kanallarını dualarla açan Sulama Kooperatifi başkanının çaresizliği yüzüne yansıdı. Durağan’da su yetersizliği nedeni ile bir açıklama yapan Toprak Su Kooperatifi Başkanı M. Ali Yiğit, sulama kanallarına su verilmesi ile birlikte Gökırmak’ta su kalmadığını vurguladığı açıklamasında; “Sulama kooperatifi olarak kooperatifimiz işletimi altında bulunan, Uluark, Kocamaşat, İncirköyü ve Dağdelen sulama kanalına çeltik ekim sezonu olması nedeni ile sulama suyu verilmiştir.”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, açık hava ve doğa
Yiğit; “Bu kanallara sulama sularının verilmesi ile birlikte Gökırmak’ta su tamamen çekilmiş, kanallara da yeterli miktarda su verilememiştir. Kurak bir dönemden geçiyoruz. Kooperatif olarak
ortaklarımıza su olmadığından dolayı çeltik tarlalarını ekmeyin ya da ekin veya başka bir ürün ekin deme lüksümüz ve yetkimizde yok. Üreticiden gelen talepler doğrultusunda sadece suyu eşit ve adil olarak kullandırmakla mükellefiz” dedi.

SONDAJ  KUYULARI MALİYETİ ARTTIRACAK!
Yiğit; kooperatif olarak görevlerinin sulama kanallarına su vermek ve bakımını yapmak olduğunu vurguladığı açıklamasında; “Ortaklarımızın ektiği ürünlere suyu sağlamak ulaştırmak bizim görevimiz. Bu nedenle su yetersiz kaldığında sulama amaçlı sondaj kuyularını çalıştırarak sulama işini yerine getirmek zorundayız. Fakat sondaj kuyularına yüklenmek maliyeti oldukça arttıracak üretici üretmeden kazancını elektrik parasına yatıracaktır” dedi.
YA EKMEYİN YA DA SU İSTEMEYEN ÜRÜNLER TERCİH EDİN!
Yiğit Kooperatiflerinin ana sözleşmesini hatırlatarak, “Ana sözleşmemize göre bizim ürün belirleme veya ortakların tarlalarını ektirmeme gibi bir yetkisi yoktur. Ekilen ürünü elindeki bütün imkânları kullanarak araziyi sulama zorundayız. Bu yıla kadar böylesine bir kuraklık görülmemişti. Sulama kanallarının açılması ile birlikte Gökırmak’ta hiç su kalmamıştır. Bu nedenle kooperatifimiz üyelerinin üreticinin ekim yaparken doğru tercih yapmaları büyük önem arz etmektedir. Daha az suya ihtiyaç duyan, sulama gerektirmeyen ürünleri tercih etmeleri, su durmayan tarlaları ekmemeleri sulama yaparken suyu dikkatli kullanmaları büyük önem arz ediyor. Önümüzdeki dönemde yaşanacak su kıtlığı susuzlukta sondaj kuyularımızın tamamını çalıştırsak bile suyun yeterli olmayacağı ve ürünlerin yanma olasılığı yüksektir. Toprak ve Su Kooperatifi başkanlığı olarak ortaklarımıza ve üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon geçirmeleri için üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getireceğiz. Zor bir sezon bizi bekliyor” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, ağaç, bitki, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, ağaç, bitki, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ağaç, bitki, açık hava, doğa ve su

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, ağaç, bitki, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, açık hava, doğa ve su

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, ağaç, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bitki, ağaç ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, açık hava, doğa ve su

 

 

120130

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.