KARADENİZ; Vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamalarını imkansız hale getirmiştir

CHP Sinop Milletvekili Barış KARADENİZ Sinop’ta ki artan konut fiyatlarını dile getirerek Çevre şehircilik Bakanı TOKİ konutlarını maliyetinin hak sahiplerine yansıtılıp yansıtılamayacağını sormuştu.
KARADENİZ’in soru önergesinde ‘‘Tüm ülkede olduğu gibi Sinop’ta da artan konut fiyatları, vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşılamalarını imkansız hale getirmiştir. Dar gelirli vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak için yapılan toplu konut projelerinde yaşanan aksamalar vatandaşlarımızı mağdur duruma düşürmekle birlikte devlete olan güvenlerinin de sarsılmasına neden olmaktadır.Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Sinop’un Boyabat ilçesinde yapımı biten hak sahiplerine teslimatı beklenen konut projesi ile aynı dönemde başlayan Durağan Toplu Konut Projesi ekonomik kriz nedeniyle ihaleye giren olmamasından ve yer konusunda yaşanan problemden dolayı ihale süreci gecikmiştir bu gecikme nedeniyle de artan maliyetleri faturasının hak sahiplerine kesilip kesilmeyeceğini’’ sormuştu.
KARADENİZ’in verdiği soru önergesine verilen cevapta; “Konut fiyatlarını kar amacı gütmeden ve sadece maliyet bedellerini esasalarak belirlemekte ve ayrıca sosyal konutlar sübvanse edildiğinden maliyetinin altında satılmaktadır” ifadelerine yer verdi. Bakanlık verdiği cevapta; ‘Sinop İli Durağan İlçesi 177 Konut ve 1 adet Ticari Merkez İnşaatları ile Altyapı Çevre Düzenlemesi İşi ’ inşaat fiili ilerlemesi belli seviyelere gelmesi akabinde maaliyet çalışmaları yapılarak hak sahipleri bilgilendirilecektir’’ ifadelerine yer verildi.
Şimdi soru şu. Durağan toplu konut porjesinde maliyetler esas alındığında daire başına düşen maliyetler indirilecek mi?

12011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.