KAZANAN MHP, KAYBEDEN AKP, DiKKAT ÇEKEN CHP!

31 MART YEREL SEÇİMLERİ ALINAN FARKLI
SONUÇLARLA HEM ÜLKE GÜNDEMİNDE
HEM DE TÜRKİYE GÜNDEMİNDE HALA
TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR..

AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İYİ Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlere de bir çok yerde birlikte girme kararı almıştı.
AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı 30’u büyükşehirde olmak üzere toplam 51 ilde yerel seçimlerde işbirliği yaptı. Adana, Mersin, Manisa Büyükşehir Belediye başkanlıkları için MHP’nin aday çıkarması kararlaştırılırken, diğer 27 büyükşehirde AK Parti aday gösterdi.
Büyük Birlik Partisi (BBP) ise 30 büyükşehirde aday çıkarmayarak, Cumhur İttifakı’na destek verme kararı almıştı.
CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı, 23’ü büyükşehir olmak üzere toplamda 51 ilde işbirliğine gitti.
Buna göre İstanbul, Ankara ve İzmir dahil toplam 23 büyükşehirden 13’ü CHP’ye, 10’u İYİ Parti’ye bırakılmıştı.
Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Muğla, Tekirdağ’da da CHP aday çıkarırken, Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Trabzon’da İYİ Parti aday gösterdi.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde aday çıkarmayacağını açıklayan HDP Adana, Mersin, Bursa ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu Ege, Marmara ve Akdeniz’deki pek çok yerde daha aday çıkarmayacağını açıklamıştı. 31 mart’ta sandık başına giden seçmen partilere ilginç mesajlar verdi.
25 yıl aradan sonra Ankara, İstanbul’u CHP belediye başkan adayları alırken Büyükşehir belediye meclisinde ise çoğunluk AKP’de kaldı.
İttifaklar yarıştı
31 Mart yerel seçimlerinde AKP ile MHP, CHP ile de İYİ Parti, birçok ilde ittifak yaptı. Parlamentoda sandalye sayısı açısından 3. parti konumunda olan HDP ise Doğu ve Güneydoğu dışındaki yerlerde, aday çıkarmadı.
24 Haziran genel seçimlerinde Cumhur İttifakı yüzde 53,5, Millet İttifakı ise yüzde 32,5 oy almıştı. HDP’nin oyu ise yüzde 11,7’ydi.
İYİ Parti’nin yüzde 2’lik kayıp yaşadığı yerel seçimlerde Millet İttifakı’nın oy oranı da yüzde 37,6’ya yükseldi.
AKPli seçmenler İstanbul’da toplandı.
AKP, MHP ve CHP’ye karşı kaybetti. AKP, oy oranı ve belediye başkanlığı sayısına göre en fazla belediye başkanı çıkaran parti oldu, ancak başkent Ankara dahil, birçok kritik il ve büyükşehiri ittifak ortağı MHP ve rakibi CHP’ye kaptırdı.
2014 yerel seçimlerinde 18’i büyükşehir olmak üzere 48 yerde belediye başkanlığını kazanan AKP’nin kazandığı belediye başkanlığı sayısı 40’a geriledi.
AKP, 7 belediyeyi ittifak ortağı MHP’ye karşı, 7 belediyeyi de CHP’ye karşı kaybetti. Buna karşın MHP’den Isparta’yı alan AKP, Zonguldak’ı CHP, Şırnak, Ağrı ve Bitlis’i HDP’den aldı.
Seçim sonuçları, Doğu-Güneydoğu’da bazı yerlerde HDP’ye karşı başarı kazanan AKP’nin, MHP ile ittifak yapmadığı yerlerde, aleyhine sonuç doğurduğunu ortaya koydu.
AKP, önceki seçimlerde kendisinde olan ve genel seçimlerde de önde olduğu illerden Çankırı, Karaman, Kütahya, Amasya, Erzincan, Bayburt’ta belediye başkanlığını MHP’ye kaptırdı.
Beka söylemi MHP’ye yaradı
Genel seçimlerde yüzde yaklaşık yüzde 11 oy alan MHP ise yerel seçimlerde yüzde 6,8 oy almasına karşın belediye başkanlığı sayısını 1’i büyükşehir olmak üzere 8’den 11’e çıkardı.
MHP’nin ittifak yapmadığı yerlerde AKP’den belediye başkanlığını kazanması, cumhur ittifakının yerel seçimlerde vurgu yaptığı “beka söylemi”nin MHP’ye yaradığı yorumu yapılıyor.
İYİ Parti’nin aday çıkarmayarak MHP adayını desteklediği Iğdır’da belediyeyi HDP kazandı. MHP, Kars’ta da HDP’ye karşı kaybetti.
MHP’nin ittifak kapsamında aday gösterdiği büyükşehirlerden sadece Manisa’yı kazandı, buna karşın Mersin ve Adana’yı CHP’ye karşı kaybetti.
CHP ilk kez yüzde 30’u aştı
Gerek genel, gerekse yerel seçimlerde AKP ile girdiği yarışlarda yüzde 25 oy bandını aşamıyor denilerek eleştirilen CHP, ülke genelinde yüzde 30’un üzerine çıktı.

seçim sandiği ile ilgili görsel sonucu

12049

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.