KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi Erken Teşhis İçin Yoğun Çalışmalar Yürütmektedir.

KETEM(Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)

Ketem Birimi ücretsiz olarak yürüttüğü Kanser Taramaları, Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları ile Sigara Bırakma Polikliniği hizmetlerini Sağlık Kompleksi binasında hızlandırarak devam ediyor.

Dünya genelinde her yıl 8.8 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybetmektir. Bunlardan 4 milyondan fazlası 30-69 yaş arasındaki yetişkinlerdir. Bu ölümler önlenebilir kanserler arasında kabul edilmektedir. Kanser erken teşhisi için yapılan tarama testlerinin yanında, alkol ve tütün ürünlerinin kullanılmaması, radyasyondan ve kimyasal kanserojenlerden uzak durulması, düzenli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite kanserin önlenebilir nedenleri arasındadır.

Çağımızın salgın hastalık benzeri yaygınlığı giderek artan kanser yükü, erken dönemde teşhis edilebilirse günümüzün etkin tedavi seçenekleri ile %90-95 oranında yaşama şansı mevcutken; belki isminin korkutuculuğu (KANSER Taraması), çoğunlukla da yanlış bilgilerle ihmal edilen taramalar ileride karşımıza ilerlemiş, tedavi seçeneği kalmamış % 5-10 yaşama oranları ile karşımıza gelmektedir. Hem kişinin hem yakınlarının derin kayıpları toplumsal maddi manevi önemli sorunlar doğurmaktadır. Her bireyin kendisine yılda 1 kez sadece yarım saat ayırarak kanser taramasını yaptırması birçok oluşabilecek sağlık probleminin önüne geçecek hatta engelleyecektir. Yapılan her tarama testinin kendine özgü yaş grupları aşağıda belirtilmektedir.

Meme Kanseri 40-69 yaş

Rahim Ağzı Kanseri 30-65 yaş

Kalın Bağırsak Kanseri 50-70 yaş

Sinop İli Yıllık Tarama Hedef sayılarımızı ( Meme Kanseri: 19500, Rahim Ağzı Kanseri: 9300, Kalın Bağırsak Kanseri:27500) etkin tarama yöntemleriyle tüm halkımıza ulaştırabilirsek kanser daha oluşmadan Rahim Ağzı ve Kalın Bağırsak Kanserini veya çok erken evrede Meme Kanserini saptayarak yüzlerce yaşamı kurtarabiliriz.

2017 yılı itibariyle KETEM Biriminde Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimlerimizin desteği ile bir buçuk yıl içerisinde 2000 den fazla kadına Mamografi çekimi yapılmış olup şüpheli görülen 98 kişiden ileri tetkikler sonucunda 8 kişiye meme kanseri teşhisi konulmuştur. 2100 bayana rahim ağzı kanseri taraması olan HPV-DNA testi yapılmış olup 1 kişiye erken evre serviks kanseri teşhisi konulmuştur. 2500 kişiye Kalın Bağırsak Kanser taraması yapılmış olup şüpheli kişiler ileri tetkik için sevk edilmiştir. Ayrıca Sigara Bırakma Polikliniğimizde 700 kişiye bakanlığımızın yürüttüğü ücretsiz ilaç desteği verilerek sigarayı bırakmalarına yardımcı olunmuştur.

Yapılan tarama faaliyetlerinin yanı sıra Sinop il genelinde resmi kurumlardan okullarımıza, sivil toplum kuruluşlarından tüm ilçe ve köylerimize, sağlık personelinden esnafımıza kadar, eğitim ve farkındalık çalışmaları kapsamında 200 den fazla eğitimde 5000 den fazla insana eğitim verilmiştir.

Sinop ilimizde 2009 yılı Nisan ayı itibariyle ücretsiz kanser taraması, sigarayı bırakma ve eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü KETEM Birimi yeni hizmet binasında halkımıza daha da güzel koşullar altında hizmet vermektedir.

Adres: Yeni Mah Okulak Sok No: 8 (Eski Hastane Mevkii)

Telefon: (368) 261 1962 / 1385-1386

 

120184

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.