KOALİSYON DÖNEMİ GİTTİ PAZARLIKLAR DÖNEMİ BAŞLADI!

16 Nisan referandumuna giderken muhalefeti yerden yere vurulmuş, ‘koalisyon dönemleri bitiyor’ diyerek topluma referanduma destek vermeye yönlendirilmişti.
İl ve ilçe merkezlerinde vatandaştan oy isteyen iktidar cephesinin en büyük argümanı “koalisyon bitiyor, belirsizlik bitiyor” diyerek vatandaşı ikna çabalarına gitmişlerdi. O dönemlerde yazdığım bir yazıda koalisyonların bitmediğini hatta bundan sonraki süreçte daha sıkı pazarlıkların oluşacağı bir döneme girildiğini belirterek vatandaşın yanıltıldığını söylemiştim. O günlerde bizi muhalefet diye dinlemeyenler söylediklerimizi kulak ardı edenler; bekleyin daha ne sürprizler göreceksiniz!…
Şimdi işin başlangıcında koalisyon yalanı çöktü, pazarlıklar ortaya saçıldı.
2. tura gidilirken daha neler verilecek neler?
Asıl hedef seçilmek ve o koltuğa oturmak olunca parlamenter sistemin seçtiklerine verdiği yetki, şimdi, aday olan ama sorumsuz bir koltuğa oturacak olan tek adamın ağzından çıkacak cümleler vatandaşa, kapalı kapılar ardındaki pazarlıklarda ülkeye mal olacaktır!
Maalesef dün parlamenter sistemde seçilenler halkın gözü önünde koalisyon kurardı şimdi seçilmeden pazarlıklar başladı.
Ve halk olarak biz yine bakıyor bakıyor, sonra soruyoruz; “kim kiminle ittifak yapacak?”..
Bunu soruyoruz da şunu sorumuyoruz; “Arkadaş hani koalisyonlar bitecek istikrar sağlanacaktı? Siz bizi mi aldattınız! Şimdi daha seçilmeden pazarlık yapıyor, ittifak kuruyor bizi de peşinizden sürüklüyorsunuz! Madem koalisyon vardı, o zaman seçtiklerimizle yapmanızın sakıncası neydi? Şimdi seçmeden, seçilmeden yapılan bu pazarlıkları hangi ölçüde, neye göre kim için nasıl veya neye karşılık?” Diyeniniz var mı?
16 Nisan öncesi koalisyon vardı, seçtiklerimizle..
16 Nisan sonrası pazarlık var bilmediklerimizle….
Sizin pazarlığınızda halk var mı?
Ya da şöyle soralım; parlamenter sistemde vekillerimiz vardı, hesap soruyorduk..
Başkanlıkta vekilimiz var, pazarlıkta yok.. Bakanlarımız var mecliste yok… Partilerimiz var , muhalefette yok, genel başkanlarımız var bakanlıkta yok!
Velhasıl var ile yok arasında bir pazarlığa kurban gidiyoruz…
Siz adına ittifak biz ise 2 partili sistem diyoruz!.. Küçükler kayboluyor, büyükler yem ediyor. Vatandaşta buna demokrasi diyor… Sahi meydanda seçilmişler olmadan, hükümete başkan, meclise seçilecekler pazarlık ediyor, sizde gizli pazarlıklara oy verecekseniz, demokrasi kime demokrasi neye hizmet eder? Bilen var mı?
Kısacası bildiğimiz koalisyon gitti, şimdi bilmediğimiz pazarlıklar başlıyor.. Siz rahat olun ne de olsa adında demokrasi, kıyısında hukuk(!?) var! Seçecek vatandaş, şimdilik üstünde yaşayacak bir ülke var! Aman demokrasinin tadını çıkarın(!!!) Ne de olsa seçtiklerimizden geçtik, seçmediklerimizle yönetileceğimiz bir dönem geliyor…

MUSTAFA EKER

12042

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.