KOOPERATİFİ YOK SAYANI BİZDE YOK SAYACAĞIZ! HODRİ MEYDAN!

Durağan Birlik Kooperatifi Başkanı Mehmet Maraz son günlerde kamuoyunda başlayan tartışmalar üzerine yeni bir açıklama yaptı. Maraz “Biz üyelerimizden sözleşme hükümlerine sadık kalmalarını kooperatifin aleyhine işlem yapmamalarını istiyoruz.” dedi.
Sözlerine devam eden Maraz; “Yasalar karşısında suçlu duruma düşmemelerini istiyoruz. Kooperatif sözleşmesi gereği taşımacılıkta muhatap kooperatiftir, kooperatifin izni olmadan çalışamazlar. Bunun dışında hareket eden üyelerimiz hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Hukuki olarak bir avukat temsilci ile görüşmelerimiz sürüyor. Kooperatifi yok sayanları biz de yok sayacağız. Bu ilçedeki taşımacının kaderini bir kaç kişinin elinde bırakmayacağız. Taşımacılıkta söz yasal olarak kurulmuş tüzel kişiliğe haiz kooperatifimizdedir. Geçtiğimiz yıl onca minibüs şoförü yol belgesi bu yol belgeleri ne olacak? Bir yol belgesi var iken yeniden yol belgesi verilemeyeceğine göre bu nasıl olacak? Üyelerimiz merak etmesin onların haklarını da ilçede üzerimizde sosyal sorumluluk projelerini de, ilçenin adını da, öğrencilerimizin haklarını da sonuna kadar koruyacağız Ama önce taşımacılık işini üstlenen firma ya bizi muhatap alacak ya da kendi araçları ile bu taşımacılığı yapacak. Geçen yıldan kalma alacağı olan o kadar şoför arkadaşımız var. Hepsi bireysel olarak aşacaklarını almak için uğraşıyor ya da gecikerek alıyor. Bu işte üstlenici firma kooperatifle anlaşmış olsa idi. Paralar gecikmez alacaklar alınırdı. Ama bu gün böyle bir durum söz konusu olmadığından her arkadaşımız ayrı ayrı avukat tutarak hakkını aramak zorunda, yüksek bedeller ödemek zorunda kalıyor” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ŞOFÖR SİGORTALI, HANIM BAĞ KURLU, BEDEL AĞIR OLACAK!

     Maraz üyelerin bazılarının minibüsleri eşlerinin adına kayıt yaptırarak değişik yollara başvurduğunu duyduklarını belirterek “Büyük bir hata yapıyorlar. Minibüsü hanımını üzerine olanlar büyük bir mali bedelle ve cezalarla karşılaşabilir. Neden mi? Öncelikle hanımının bağ kurunu ödeyecek kendi sigortalı olmak zorunda kalacak. Üstelik basit usulden çıkacak deftere tabii olacak her ay muhasebe ücreti yatıracak kazandığından çok vergi ödeyecek, mali yükümlülükleri daha da yükselerek borç yükü altına girecek? Kimsenin sözüne lafına inanarak üyelerimiz böyle bir yola tevessül ederek kendini ve geleceğini tehlikeye atmasın! Milli Eğitim Müdürlüğü de araç sahibini taşımadığı hallerde öğrenciyi kimin taşıyacağını sigortasının olup olmadığına dikkat etsin, incelesin. Denetimlerde şoför esnafımız büyük cezalarla ve sigorta cezaları ile karşı karşıya kalmasın” dedi.

12010

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.