“KÖY SÖZLEŞMELİ, ŞEHİR SÖZLEŞMELİ BU İŞLER ARTIK DÜZELMELİ!”

CHP Durağan ilçe Başkanı Mustafa EKER; yaptığı yazılı açıklama ile Durağan’daki öğretmen açığına sert eleştiriler getirdi. Durağan’da öğretmen açığının yüzün üzerine çıktığına vurgu yaparak; AKP’yi eğitim seviyesi arttıkça AKP’nin oyları düşüyor sözleri ile vuran Eker; iktidarı eğitim çıtasının yükselmemesi için çaba sarf etmekle suçladı. Eker; “ Yüzölçümü bakımı ile Sinop’un en büyük ilçesi olan Durağan’da öğretmen açığı artıyor. Eğitim noktasında Sinop’un en geri kalmış ilçelerinden biri olan Durağan’da eğitim çıtasının yükselmemesi için adeta çaba sarf eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Yüzbinlerce öğretmenin atama beklediği ülkemizde sadece Durağan ilçesinin öğretmen açığı yüzün üzerine çıkmıştır. 70’in üzerinde sözleşmeli öğretmenin bulunduğu ilçemizde çok ciddi sıkıntılar vardır. Şubat ayında yapılacak atamalar da Durağan’a öncelik verilmeli Durağan cezalandırılmaktan vazgeçilmelidir. Özellikle ilçemizde artan öğretmen açığı bir an önce bitirilmelidir. İlçemizde AKP’nin aldığı oy oranı düşünüldüğünde bir zamanlar Enerji Tabii ve Kaynaklar bakanlığı yapan Taner YILDIZ’ın 2013 yılında katıldığı bir televizyon programında “eğitim seviyesi arttıkça AKP’nin hitap ettiği alanın daha da daraldığını görüyoruz” sözleri iktidarın eğitimi bilinçli olarak sekteye uğratma çabasına mı dönüşmüştür. Binalar yapan ama yaptığı binaları içine dolduramayan iktidar gösterişli içi boş binalarla algı operasyonu yapmayı bırakmalı halkımıza nitelik ve nicelik kazandıracak projeler üretmelidir. Bunun en önemli ayağı da geleceğimiz olan çocuklarımıza yapılan yatırım olacaktır. Her ilçeye yüksek okul üniversite açan iktidar mezun öğrencilere iş veremiyor, ilk ve orta öğretimde öğretmen açığını gideremiyor ama yeni Türkiye’den bahsediyor. Geleceğimiz üzerine oyun olmaz. O nedenle iktidar temsilcilerini bu önemli konuya eğilmelerini ve bir an önce eksik kadroları tamamlayarak eğitim öğretime kalite getirilmeli hız verilmelidir. Okulların siyaseten istihdam ve de iş bulma aracı olmasını kabullenmiyor, çocuklarımızın yarın kaygısı gütmeyen, eğitimci öğretmenler tarafından eğitilmelerini istiyoruz” dedi.
OYLARIMIZ DÜŞER KORKUSU YAŞAMAYIN!
Eker; FETÖ operasyonları nedeni ile binlerce öğretmenin açığa alınması sonucu eğitimin sekteye uğradığını öğretmen açığı oluştuğuna dikkat çekerek; “Bu gün ülkemizde FETÖ operasyonları ile binlerce öğretmen açığı alınmış ama bu kadroların yerine yenileri eklenmemiştir. Eğitim bir çıkmaza doğru hızla sürüklenmektedir. Durağan’da branş öğretmeni, sınıf öğretmeni açığı bir an önce giderilmeli, velilerin tedirginliği giderilmelidir. İlçede görev yapan memurların bu gün eğitimde öğretmen bulamama korkusu ile komşu ilçelere taşındığı ikametini aldığı gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Köylerde sözleşmeli, şehirde sözleşmeli memleket düze çıkmaz eğitimde işler bir an öce düzelmeli diyoruz. Şubat ayında ilçeye öğretmen ataması bekliyoruz. İktidarı eğitim seviyesi yükseldikçe oylarımız düşer korkusundan kurtulmaya çağırıyoruz. Korkmayın bu necip millet hizmet edeni unutmaz. O nedenle eğitimin çıtasını düşürmek için değil el birliği ile yükseltmek adına öğretmen açığını bir an önce giderin çağrısı yapıyoruz” ifadelerine yer verdi..

DURAĞAN AKP’Yİ GÜLDÜRDÜ AMA YÜZÜ HİÇ GÜLMEDİ!
Eker, 2002’den bu tarafa AKP’nin Durağan’da aldığı oylarla yüzünün hep güldüğünü ama ilçenin kaderinin değişmediğini yüzünün gülmediğini iddia ederek; “Durağan sözleşmeliye mahkum edilmemeli. Durağan verdiği oyla AKP’nin yüzünü güldürmüştür. Ama bu ilçenin yüzü hiç gülmemiştir. 2002’de Durağan neyse bu günde o dur.. Nüfus artmamış, eğitimde sınıf atlamamış, binalar dikilmiş ama içi boş kalmıştır. Bari sizden önce de var olan okullarımıza öğretmen atayın ki, eğitim sınıf atlasın, çocuklarımızın yüzü gülsün” açıklamasında bulundu.

12027

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.