KÜÇÜKKAYA, ÜSTÜNDEN DEMOKRASİYE TEHDİT VAR!

17 yıl aradan sonra kaybettiğimiz bir güzellik olan demokratik sunum ekranlardaydı…

Beklenen, özlenen tabloydu!..

Tartışmak, fikirlerini sunmak, vatandaşa ne yapacağını anlatmak, seçmenin takdrini kazanmak..

Projelerin dile geldiği vatandaşın ise tercihte bulunmasına yol gösterecek bu tartışmayı tüm Türkiye soluksuz izledi….

Moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya’nın yaptığı eşit şartlar, aynı sorular ve tarafsızlık ilkesi çerçevesinde gerçekleştirilen program 1990’lı yılların zevkle izlenen tartışmalarından uzakta olsa(!) demokrasimiz adına sevindirici idi…

17 yıldır demokrasimiz sanki sekteye uğramış, tek düze tartışmalar, taraflı medya organları bir yanda iktidar diğer yanda muhalefeti simgeleyen kanallar yüzünden halkın haber almasının, gerçekleri öğrenmesinin sanki önüne geçilmişti. Türkiye de artık basın tarafsız değil siyasi partilerin yayın organları gibi kendi pencerelerinden haber sunuyor, kendi seçmen tabanına mesajlar veriyor, araştırma gazetecilik ve habercilik adamına göre, partisine ve haberin verildiği kanala göre şekil değiştiriyordu.

İşte böylesine bir ortamda 17 yıl sonra adayların açık oturumu halkta büyük bir heyecan yaratırken demokrasimizde bir nebze olsun sınıf atlıyorduk ki(!?) tartışmalar patlayıverdi…

Moderatör onunla görüştü! moderatör taraflı davrandı.. Moderatör gayri ahlaki… moderatör bilmem ne? moderatör o(!) moderatör bu(!) derken…. Konuşulanlar, o programda Türkiyenin lokomotifi İstanbul için neler düşünüldü? Neler anlatıldı? anlaşılamadan moderatör tartışmalarının kurbanı edildi..

Oysa bir hafta önce AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CHP grup başkan vekili Engin Altay kameraların karşısında moderatörün adaylarla görüşeceğni belirtmiş, Binali Yıldırım’da Küçükkkaya’nın kendisini de aradığını dillendirmiş yardımcıları ile görüştüğü ortaya çıkmış, Küçükkaya’da en son olarak İmamoğlu ile görüştüğünü beyan etmiş ama tartışmalar sanki gizli kapaklı bir şeyler olmuş ta sorulması gereken sorular sorulmamış havasına kurban edilmiş bir tartışma!?..

Peki siz olsanız İmamoğlu’na ne sorardınız? ya da iktidar yanlısı kanallar bu soruları neden sormuyor? İmamoğlu; daha bir akşam önce TRT canlı yayınındaydı, orda neden sordurmadınız?tartışma programında bu iktidarın yumuşak karnı olan FETÖ muhabetti İmamoğlu’na sorulmasına rağmen Yıldırım’a sorulmaması üzerine moderatöre bir seyircinin hatırlatması ile sorulması bile Küçükkaya’nın tarafsızlığının ya da yumuşak geçişin ifadesi değilse nedir? Moderatörün soruları, tutumu, davranışı eleştirilebilirdi. Oysa program sonrasında her iki adayında moderatöre teşekkür ederek ayrılmış olması bile bir mağduriyet yaratmak isteyen AKP tarafında adayları Binali Yılıdırım’a bile güvenmeyerek moderatör üzerinden yeni bir tartışmanın fitili bilinçli olarak ateşlemiştir. 48 saat sonra tüm kaynakları ile en üst seviye de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan başlayan salvo atışlar, önce FOX’un güvenilirliğini zedelemek, İsmail Küçükkkaya’nın izlenirliğini düşürmek, taraf moduna sokarak İmamoğlu karşısında zora giren Binali Yıldırım’ın imajını kurtarmak için zorlama bir kurgunun planlandığı anlaşılıyor!!!!

Bunu nerden çıkartıyorum?

Moderatörlük tartışması önce Uğur Dündar ismi ile başlamıştı.. Bunu hatırlattıktan sonra Dündar’ın moderatörlüğü kabul etmeme gerekçesini iyi analiz etmekte fayda var.

Dündar, red gerekçesinde ne demişti?

“Kendime ve toplumuma karşı duyduğum sorumluluğun bilinciyle, bu açık oturumda adaletin terazisini milim saptırmayacağıma ve geçmiştekilerde olduğu gibi, her iki tarafın da yayın sonrasında teşekkürleriyle karşılaşacağıma en ufak şüphem yoktur. Bunlarla birlikte… Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum”

İşte bu sözler şimdi açıklık bekliyor? demokrasimiz neden zarar görecek? Deneyimli gazeteci Uğur Dündar hangi hazırlıkların yapıldığını duymuştur? Bunlar açıklanmalı, kamuoyuyla paylaşılmalıdır? Hazırlıklar kim tarafından yapılıyordu? deneyimli bir gazeteci olan Uğur Dündar’ın Türk demokrasisine şimdi daha büyük bir borcu vardır?

Yoksa 17 yıl sonra kazandığımızı ilelebet kaybetmek üzereyiz… Moderatör büyük bir sorumluluk almış önemli bir programı başarı ile taçlandırmıştır. Eksikleri, hataları olabilir! Bu durum ona bu kadar haksızlık yapmayı gerektirecek, iftira atmak zorunda bırakacak oranda da asla değildir.

12037

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.