KUDÜS ÂLEM-İ İSLAM’IN ONURUDUR

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma yönündeki adımının kabul edilemez olduğunu ve bu açıklamayı kınadığını ifade etti.
Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, yapmış olduğu yazılı açıklamada İslam beldelerinin her geçen gün küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini ifade ederek, “Bugün bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken, diğer bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’da ezan susturulmaya çalışılırken, avlusunda savunmasız erkek ve kadın kardeşlerimiz acımasızca şehit edilmektedir. Tüm bu sürecin ardından ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor. Bu adım, o bölgeyi tamamen felakete sürükleyecek sorumsuz bir adımdır.” dedi

                    

Kudüs Bizim Onurumuzdur, İffetimizdir

Kudüs’ün Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar açısından mukaddes bir mekân olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Bir taraftan Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken, diğer taraftan İsrail ve patronları her geçen gün hak ihlallerine devam etmektedir. Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılması kararı sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbedir. Müslümanlar olarak bizler Kudüs’ü onurumuz ve iffetimiz olarak görüyoruz. Bu onurun ve iffetin çiğnenmesine asla müsaade etmemeliyiz. Tüm Müslüman ülkelerin bu talihsiz adıma karşı birlik içinde net bir tavır ortaya koyması gerekmektedir.” dedi. 

 

 

12047

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.