KURALSIZLIK KURAL OLURSA

Hayatta her şeyin kuralı vardır.
Otururken, kalkarken, trafikte giderken, yemek yerken, eve girerken, birisiyle konuşurken v.s.
Bu kurallar kimi zaman toplumsal normlar halinde kendini gösterirken, bazen de kanuni düzenlemeler olarak karşımıza çıkar.
Acaba bu kurallar niye vardır? İnsanlara ve toplumlara eziyet olsun diye mi konulmuştur? Kuralsız bir aile ve toplum olsak daha çok mutlu ve başarılı olur muyuz?
Aslında kurallar mutlu, sağlıklı ve üretken bir hayat sürmemiz için uzun yıllar tecrübe edilerek konulagelmiştir. Elbette bazıları zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Ancak kurallar insanlık tarihinin başlangıcından bu yana hep vardır ve var olmaya da devam edecektir.
Meseleye daha kozmik açıdan bakarsak; dünya, ay, yıldızlar, güneş sisteminin –Hz. Allah’ın koyduğu kurallar çerçevesinde -bir nizam ve intizamı söz konusudur.
Peki, hayatın tüm kademelerinde kurallar söz konusu olur da çocuk yetiştirmenin, evlat eğitmenin kuralları olmaz mı? Elbette onun da kuralları var. Bu kurallar hem çocuğun sağlıklı, mutlu ve başarılı büyümesini sağlar hem de iş, aile ve toplum hayatındaki diğer kurallara uymanın temelini oluşturur.
Bu noktada –üzülerek- bir şeyi ifade etmeme izin verin. Kuralların kişi ve toplum hayatında bu kadar önemli olmasına rağmen güzel ülkemde bazı alanlarda ciddi bir normsuzluk ya da normları olabildiğince esnetme, gevşetme hatta yok sayma alışkanlığı söz konusu. Özellikle de eğitim ortamlarında. Evde anne babaların, okulda yönetici ve öğretmenlerin koyduğu kuralların alabildiğine çiğnenmesi ve sonuçta bir yaptırım ile karşılaşmaması çocuk ve gençleri normsuzluğa sürüklüyor.
Bunu daha önce de zaman zaman ifade etmiştim. İster aile içi çocuk eğitimi olsun isterse okul ortamındaki formal eğitim olsun, şu dört ilke çok önemlidir. Sevgi, saygı, hoşgörü ve disiplin.
Eğer bu unsurlardan biri lehine denge bozulursa orada eğitim, adalet, başarı ve mutluluk da sekteye uğramaya başlar.
Sayılan nedenler ışığında, evde anne balar, okulda da yönetici ve öğretmenler, üst seviyede kanun koyucular, çocuklara uygulanacak normlar konusunda ortak fikir ve fiil birliği içerisinde olmalıdırlar. Yani tutarlı davranmalıdırlar. Aksi halde kuralsızlık kural haline geldiğinde sonuç hüsrandır.

12089

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.