KUZKA’dan DURAĞAN’a 1 MİLYON LİRALIK HİBE DESTEĞİ

Sinop’ta gençlerin, kadınların ve engellilerin desteklenmesine yönelik Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından uygulanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme (SOGEP) Programı kapsamında 3 projeye yaklaşık 3 milyon lira destek sağlanacak.

Sinop’ta gençlerin, kadınların ve engellilerin desteklenmesine yönelik Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından uygulanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme (SOGEP) Programı kapsamında 3 projeye yaklaşık 3 milyon lira destek sağlanacak. Program kapsamında dezavantajlı konumdaki kesimlerin salep, ahşap oyuncak ile doğal yöresel ürünler üretmesi sağlanarak ekonomik olarak kalkınmaları hedefleniyor. Kaymakamlığın başvuru ve koordinasyonunda, Durağan Belediyesi ve Sınırlı Sorumlu Durakhan Anneleri Kadın Girişimi Üretimi ve İşletmesi Kooperatifi ortaklığı ile hazırlanan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından değerlendirildi.
. Sinop genelinde kabul edilen 3 projeden birisi olan, SOGEP kapsamındaki “Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan” proje paydaşlarının katılımıyla 1 milyon 100 TL bütçeli projeye yüzde 90 hibe olarak onaylanmasıyla birlikte Valilik toplantı salonunda imzalandı.
İmzalanan Proje ile ilgili açıklama yapan Ahmet Tozlu ve Ahmet Kılıçaslan; Tozlu ; ‘’Projemiz kapsamında tarihi Durakhan bünyesinde restoran faaliyetinden yöresel ürünlere, çeltiğe dayalı bazı üretimlerden zeytinle alakalı üretimlere kadar birbirinden farklı faaliyetleri kadınlarımız aracılığıyla İlçemiz, İlimiz ve ülkemiz hizmetine sunma gayretinde olacağız’’ dedi.
Kılıçaslan ; ‘’ Sinop’ta gençlerin, kadınların ve engellilerin desteklenmesine yönelik Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından uygulanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme (SOGEP) Programı kapsamında; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklenen ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın uyguladığı SOGEP kapsamında “Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan” projelerinin sözleşmesini Sayın Valimiz Erol Karaömeroğlu’nun Başkanlığında,
Proje paydaşları İlçe Kaymakamımız Ahmet Tozlu, Kooperatif Başkanı Nazan Akkaya’nın katılımıyla Valilik toplantı salonunda imzaladık. Bu proje ile DURAKHAN ANNELERİ kooperatifimiz üzerinden kadın istihdamı oluşturmayı hedeflemekteyiz’’ dedi.

SİNOP’TA 3 PROJEYE 3 MİLYON LİRALIK DESTEK SAĞLANACAK
Proje ile ilgili protokol imza töreninde bilgilendirme sunumu gerçekleştiren KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Sinop’ta Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında 3 projenin desteklenmeye hak kazındığını belirterek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve uygulamasını yerelde kalkınma ajanslarının gerçekleştirdiği Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında 2021 yılında Sinop’tan teklif edilen 3 proje desteklenmeye hak kazanmıştır. Bu kapsamında Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün sunduğu “Saleple Kazanıyorum” projesi, Ayancık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin sunduğu “Engelleri Ahşap Oyuncak Üreterek Aşıyoruz” ve Durağan Kaymakamlığı’nın sunduğu “Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan” projeleri başarılı oldu. 3 projenin bütçesi 3 milyon 244 bin 478 lira olup Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu projelere 2 milyon 790 bin lira katkı sağlayacak. Üç projede de ortalama destek oranı yüzde 86’dır” şeklinde konuştu.

“PROJE DESTEĞİYLE KADINLARIMIZIN ÖNÜ AÇILDI”
Törende konuşan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ise “Projelerin dezavantajlı konumda olan kesimlerimizin önünü açacağını düşünüyorum. Kalkınma ajansı olarak bu projelerle dezavantajlı konumda olan kesimlerimize destek sağlamışız. Bu açıdan güzel olduğunu düşünüyorum. Kadınlarımızın önünü açmışız. Kadınlarımızın güzel şeyler yapacağını düşünüyorum. Ben bu projelerin hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu konuda ilimizde öncü oldukları için ayrıca kutluyorum. İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından projelere ilişkin düzenlenen toplantı, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ve KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç’in proje sahipleriyle proje sözleşmelerinin imzalanmasıyla sona erdi.

1204

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.