MİLLETTEN BİR TAHT İSTEMEDİ!!!

Korkuyoruz…
Neden mi?
İlkelerini kaybetmekten, alışık olduğumuz hürriyeti teslim etmekten…
Büyük önder Mustafa Kemal’in ölümünün 78.yıl dönümü.
Bu gün çok şey yazmak çok kelimeler sığdırmak istiyorum klavyenin tuşlarına…
Ama bir de bakıyorum OHAL’ deyiz…
Ya yanlış anlaşılırsa diyerek es geçiyor beynimde şimşekler çakan cümleleri, bir başka yazıya saklıyorum…
……………………………………….
78 yıl önce yani 1938 öncesi tek başına bir adam!
Karanlıkta kalmış bir memleket…
Ve onu aydınlatan bir güneş, tüm cehalete meydan okuyor devrimleri ile Türkiye’yi, sözleri ile dünyayı, aklı ile Ortadoğu’yu yönetiyor hedeflerine adım adım gidiyordu…
Misak-i Milli’ den bir adım geri atmayan, Hatay’ ı almadan gözlerini kapamayan, ABD genelkurmay başkanı McArthur’ a bir gün Selanik’i de Musul’u da Kerkük’ü de alacağım diyerek meydan okuyan yiğit yaşıyordu…
O ‘Yurtta sulh Cihanda sulh’ dediğinde biliyordu ki, huzurla kalkınan bir memleket komşuları ile düşman olmamış bir devlet bölgeyi tanzim eder, istediği gibi coğrafyasını yönetirdi.
O Hatay’ı Türkiye’ye katarak ilkelerine ve amaçlarına ne kadar bağlı olduğunu son dakikaya kadar göstermiş bir liderdir…
Bu gün savaş halinde olan ve Atatürk döneminde Hatay’ı elinden aldığı Suriye’de çıkan gazetelerin ölümü ile ilgili yazdıklarını paylaşmak istiyorum;

Halep’te çıkan Essabah gazetesi; “Atatürk’ün ölümü yalnız Türk milleti için değil, onun emsaline çok muhtaç olan bütün şark milletleri için en büyük kayıptır”

Beyrut’ta çıkan Ebabil gazetesi; “… sultanları kovan, orduları tarumar eden, Çanakkale kahramanı, Sakarya’nın haliki Mustafa Kemal oldu. Türkiye’yi yoktan var eden, onu, en kuvvetli devletler mertebesine çıkaran, vatanı kölelikten hürriyete, zilletten şerefe götüren Atatürk oldu. Zulmün en büyük düşmanı, …………. Adı anılınca, önünde her kahhar başın eğildiği Gazi oldu. Kalplerimiz bu azim haile(büyük dram) karşısında titriyor”

Şam’da çıkan Elifba gazetesi asırların yetiştirmekten aciz olduğu büyük ölü için diyor ki, “Vatanını hakkak bir parçalanmaktan kurtararak devlet gemisini emin bir limana götürdükten sonra milletten bir taht istemedi. O, kelimenin bütün manası ile bir insan, eşsiz bir dahi kahraman, bir asker ve siyaset adamı idi. Hayatını milletinin saadetine vakfetti, bu uğurda genç yaşta hayata gözlerini kapadı”(AYIN TARİHİ- İç İşleri Bakanlığı – Ankara II. TEŞRİN – 1938 – Mükerrer)

Evet elinden toprağını aldığı, hayata gözlerini kaparken Hatay’ı Türk toprağı yapan Atatürk’e Suriye saygı duyuyor. Ama bir şeyin altını çiziyor Şam’da ELİFBA Gazetesi “DEVLET GEMİSİNİ EMİN BİR LİMANA GÖTÜRDÜKTEN SONRA MİLLETTEN BİR TAHT İSTEMEDİ!!!
Büyük önder; Türk milleti, ekmeğini yiyenlerle ihanet edenleri aynı kefeye hiç bir zaman koymamıştır. İhanetle, ibadetin ticaret ayağında buluşanlar tahtı sallananlar, her dönemi kendine yol edenler, her olayı bir başka gerçeği örtmekte kullananlar, dün olduğu bu günde olacaktır. Ama bu büyük millet 15 Temmuz’da olduğu gibi gerçeklerle yüzleştiğinde ihanet edenleri gördüğünde her zamankinden daha fazla sana koşacak senden ve senin açtığın aydınlık Türkiye yolunda bir ve bütün bir Türkiye, Yurtta sulh cihanda sulh’ diyen bir anlayışla kalkınma hamlelerine devam edecektir.

ÖLÜMÜNÜN 78. YIL DÖNÜMÜNDE SENİ
RAHMET VE MİNNET LE ANIYOR, SEN TAHT İSTEMESEN DE BU MİLLETİN
GÖNLÜNE TAHT KURDUN. ONU
İNDİRMEYE VE SENİN IŞIĞINI
SÖNDÜRMEYE HİÇ KİMSENİN GÜCÜ VE
KUDRETİ YETMEYECEKTİR.

1204

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.