MÜHENDİSLER DEĞİL VATANDAŞ HAKLI ÇIKTI! TRİLYONLUK İHALE ÇÖKTÜ! HASTANE SU ALTINDA KALDI!

MÜHENDİSLER DEĞİL VATANDAŞ HAKLI ÇIKTI!

 Trilyonluk ihale çöktü!

Durağan ilçesinde  17 milyon TL ile başlanan ve  büyük bir sorunun çözümü olarak lanse edilen alt yapı ilk yağışlarda çöktü. Trilyonluk çöküş öncesi gazetemizin gündeme getirdiği vatandaşlar konulan büzlerin Durağan’ın  yağmur sularını çekmeyeceğini 40’lık büzlerin yerine 20’lük büzlerin konulduğunu bu durumun bir  felakete yol açacağını belirterek duruma tepki vermişlerdi. ALT YAPI DA KAZMA VURULDU! “BORU ÇAPLARI VATANDAŞI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI!” manşeti ile gazetemizde haber olmuştu.  Billboardları süsleyen trilyonluk  proje ile alt yapı sorunu çözüldü iddiaları bir yağmurda sel sularına karıştı.

 (10 Ağustos 2017 Tarihli Şehir gazetesi)

Gazetemizin manşetinde haber olan bu durum ; “yağmur yağması ile birlikte ilçe merkezinde biriken sulardan etkilenen Durağanlılar döşenen boru çaplarının beton olması çapın düşük olması nedeni ile aynı sıkıntıları tekrar yaşamaktan korktuklarını” ifade ederek duruma tepki vermişlerdi.

 Buna karşılık yetkililerde, İller bankası tarafından ihale edilen ve mühendisler tarafından bilimsel olarak yapılan çalışmalar neticesinde nüfus oranı dikkate alınarak alt yapıda kullanılacak boru ve çaplarının belirlendiğini bu nedenle yeterli geleceğine vurgu yaparak, sorun yaşanmayacağını iddia etmişlerdi.

 Dönemin CHP ilçe Başkanı M. Ali KOÇ’ta yapılan altyapı yatırımlarının siyasi amaçlarla yapılmaması gerektiğini belirterek , bilimsel ve yeterli bir alt yapı yapılması konusunda uyarılarda bulunmuş, yağmur suları için konulan büzlerin yeterli olmayacağına vurgu yapmıştı.

1 yıl geçmeden kısa süreli bir yağış Durağan merkezi sular altında bırakırken, patlayan kanalizasyonlarda vatandaşı haklı çıkartırken, hastalıklara da davetiye çıkardı. Yağan yağmur sonrası Cumhuriyet Caddesi üzerinde eski çeltik fabrikasının olduğu nokta trafiğe kapatılırken, Durağan belediyesi tarafından komşu il ve ilçelerden yardım istendi.

Samsun büyükşehir vidanjörleri, Boyabat, Erfelek ve Saraydüzü ilçelerinden gelen vidanjörlerle su tahliyeleri yapılırken, ilçede bir vidanjörün dahi bulunmaması halkın tepkisine neden oldu.

Kanalizasyon suları ile yağmur sularının nasıl birleştiği kanalizasyonların mazgallardan geri tepmelerinin neden kaynaklandığı, yağmur suyu ile kanalizasyon suılarını9n nkarıştığı iddiasını gündeme getirdi. Alt yapının kontrollü değil kontrolsüz yapıldığı, yağmur su şebekesinin projeye uygun yapılmadığı güzergahların değiştirildiği bu nedenle altyapının çöktüğü iddia ediliyor.

 

YENİ HASTANE DERE YATAĞINA DÖNDÜ!

(Durağan Devlet Hastanesi su tahliye çalışmaları)

 Yaklaşık 1 saat süren sağanak ilçe merkezinde su baskınlarına neden oldu. Bazı ev ve iş yerinin giriş katlarını su basarken, ilçe devlet hastanesi de zarar gördü. 7 Haziran’da alelacele açılan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın kurdelesini kestiği Durağan Devlet Hastanesi de sular altında kaldı.  Giriş katına yağmur suları dolan hastanede su tahliye işlemi yapılırken vatandaşlarda zor anlar yaşadı.

Görüntünün olası içeriği: araba ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

 

  

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Görüntünün olası içeriği: araba ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: açık hava

 

 

 

120212

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.