NE DEĞİL, NASIL?

Dünya değişiyor…
Her şeyin baş döndürücü bir hızla değiştiği dünyada eğitim yerinde sayamaz. Ders yoğunluklarının ve içeriklerinin de aynı kalması elbette beklenemez. Bu nedenle özünde dinamik bir süreç olan eğitim- öğretim faaliyetlerinde yerinde saymakla etkili bir sonuç alınamayacağı aşikardır.
İnternetin, bilgisayarın, tabletin ve akıllı telefonun adeta içine doğan bir nesile “modası geçmiş” içerik ve yöntemlerle bilgi ve donanım kazandırmak en basit tabiriyle dünyayı tanımamak ve anlamamaktır. O nedenle eğitim içerik ve yöntemlerinde değişim yapmak elzemdir.
Ama nasıl?
Belli ki Milli Eğitim Bakanlığı bu hakikatleri görerek ilköğretim ve lise müfredatında bazı sadeleştirme ve yenilikler yaptı. Konu, her zamanki gibi politik ve ideolojik zeminde tartışmalara malzeme yapıldı. Oysa müfredat değişikliği daha ciddi tartışma ve sorgulamalar yapılması için önemli bir fırsattı. Ama galiba o fırsat kaçtı.
Öncelikle şunu ifade edelim. Ders müfredatında yapılan değişiklik ve özellikle de sadeleştirme çabaları – yeterli olmamakla birlikte- çok yerinde ve doğru bir karardır. Bana sorarsanız daha da sadeleştirilmesi gerekir. Zira bizim eğitim tartışmalarındaki temel sorunumuz nicelik değil, niteliktir.
Ülke olarak ders içerikleri söz konusu olduğunda tüm tartışmaları, “ne” ya da “hangi” sorusu etrafında yapıyoruz. Oysa asıl sorulması gereken, etraflıca düşünülmesi ve cevabı aranması gereken soru “nasıl” sorusudur. Eğitimde nelerin ve hangi konuların müfredatta yer alacağından çok, müfredatta yer alan konuların öğrencilere nasıl aktarılacağı meselesi ana meselemizdir.
“Biz müfredatta şöyle şöyle değişiklikler yaptık.” Demek yetmez. İyi güzel de peki, o değişikliklerin ve kazanımların öğrencilere kazandırılması yönünde hangi yöntem ve teknikler uygulanacak? Müfredatta yer alan konular muhatabı olan öğrenciler tarafından nasıl içselleştirilip hayatlarında tatbik edilecek? İşte asıl soru ve sorun burada.
Müfredatta yapılan yenilik ve sadeleştirme gayretlerinin yanı sıra, bu içeriklerin ete kemiğe bürünmesi yönünde de şapkamızı önümüze alıp, beyin fırtınası yapma ve çözümler üretmeye çalışmak yapılan gayretlerden sonuç almayı sağlayacaktır. Aksi halde havanda su dövmüş oluruz.
Bilmem anlatabildim mi?

12032

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.