NORMSUZLUK FORMSUZLUĞU DOĞURUR

Geçen haftaki yazımızda “KURALSIZLIK KURAL OLURSA” başlığı ile ele aldığımız “kuralsızlık” olgusunun kişi ve toplum hayatındaki yeri ve önemi konusuna bu hafta farklı bir başlık altında devam etmek istiyoruz.
Önceki haftaki yazımızı kuralsızlığın kural olarak kabul ve tatbik edildiği toplumlarda felaket ve hüsranın kaçınılmaz olduğuna vurgu yaparak sonlandırmıştık. Devamla bu hafta şunları da ifade etmek isteriz.
Bulunduğu yerde/konumda insanların ve toplumun hayatına yaptıkları olumlu dokunuşlar ve pozitif müdahalelerle anlamlı iyileşmeler yapmak isteyen insanlar için bu konu çok önemli.
Her şeyden önce bilinmelidir ki normsuzluk formsuzluğu doğurur. Yani kuralların olmadığı yerde nemelazımcılık ve tembellik baş gösterir. Başka bir ifadeyle, kuralların öldüğü yerde krallar dirilir.
Mesela eğitim hayatının lokomotifi konumunda olan öğretmenler, öğrencilerle ilgili kararlar alırken ya da onları olumlu davranışlar yapmaya sevk ederken zihni bir formsuzluğa duçar olmamalı. “Ben bu öğrenciye şu davranışı kazandırmak için şöyle müdahale etsem de zaten sonuç değişmeyecek ki ya da neticede her şey olacağına varır, bana ne! bu ülkeyi ben mi kurtaracağım, şimdi durup dururken başıma iş almayayım” diye düşünürse bu çok ciddi bir felaketin habercisidir.
İşte bu noktada böyle düşünen birini hemen yargısız infaz yapmak yerine nedenlerine inmekte fayda vardır. Acaba neden böyle düşünüyor? Daha önce bu konuda kötü bir tecrübe yaşadı mı? Ya da olumsuz tecrübeleri olan birinden bir şeyler mi duydu? O eğitimciyi zihni formsuzluğa sürükleyen temel gerekçe nedir? Sorusunun cevabı mutlaka verilmelidir.
İnsanlar yapanın yanına kar kaldığını, yapılan olumsuz davranışlara rağmen müeyyide uygulan(a)madığına inanmaya başladığında sorumluluk sahibi olanlar “neme lazım” demeye başlar ve bu noktada da sorumsuzluk başlar.
Sonuç: Algı, gerçeğin önündedir.
Yapılacak olan: Bir toplumda yapanın yanına kar kalmayacağının kararlı, tutarlı, net ve adilane bir şekilde herkese gösterilmesidir.
Gerisi lafü güzaftır…

12094

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.