KARADENİZ ODA BAŞKANLARI SİNOP’TA BULUŞTU

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne (TÜRMOB) bağlı Karadeniz bölgesindeki 25 ilin Mali Müşavirler Odası Başkan ve yöneticileri Sinop’ta düzenlenen “37. Karadeniz Oda Başkanları Toplantısı”nda bir araya geldi.  Vira Otel’de gerçekleştirilen toplantının açılışına; AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, Sinop Defterdarı Naci Günaydın’da katıldı.

 
107 BİN 700 MESLEK MENSUBUMUZ VAR

Ahmet Mahmut Buruk ardından konuşan, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan Türkiye’de mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin; 1989 yılında 3562 sayılı meslek yasasıyla yasal statüsüne ve meslek örgütüne kavuştuğunu söyledi.  Arıkan; “Birliğimiz Anayasamızın 131. maddesi uyarınca kurulmuş bir meslek kuruluşudur. Bugün TÜRMOB çatısı altında 77 mali müşavirler odası, 8 yeminli mali müşavirler odası ve bu odalara bağlı 107 bin 700 meslek mensubu ile 18 bin aday meslek mensubu bulunmaktadır. Meslektaşlarımız, yurdumuzun dört bir yanında görev yapmaktadırlar.  Hazineyle mükellef arasında köprü görevi gören mali müşavir ve yeminli mali müşavirler; maliyenin güçlenmesinde katkı koymanın yanı sıra, işletmelerimizin gelişmesine yol gösterici olarak ekonomik katma değerin artmasında önemli bir paya sahiptirler. Başta Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bilim ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşa vergi ve sosyal güvenlik bildirileri ve diğer mali bildirimleri ile ilgili veri akışı, beyanların tanzim ve gönderimi, meslek mensuplarımız tarafından yapılmaktadır.


ÜLKE EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ BİR GÖREVİMİZ VAR

Ayrıca ekonomideki diğer düzenleyici ve denetici kurumlarda meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sistemin başarılı çalışmasında kamunun olduğu kadar, meslektaşlarımızın da payının en üst sevilerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Ekonomide üretilen finansal tabloların doğru ve güvenilirliği, sağlıklı işleyen muhasebe ve denetim mekanizmasına bağlıdır. Sağlıksız yapılarda görülen, usulsüz, hileli işlemler, vergi kayıp ve kaçakları, yolsuzluk, rüşvet, tüm piyasa bozucu mali suç unsurlarında mali müşavir ve denetçilerin tespitleri, ekonomide olası kayıpları önlemekte, ekonomik büyümeye katkı vermekte, şeffaflaşma ve hesap verimlilik açısından genel ekonomik faydalar sağlayarak önemli bir katma değer oluşturmaktadır. TÜRMOB çatısı altında örgütlenmiş olan meslektaşlarımız, bağımlı olarak özel sektör ve kamuda, bağımsız olarak kendi bürolarında ve muhasebe şirketlerinde muhasebe mesleğini sürdürmektedirler.

 SORUNLARINIZI PARLAMENTOYA TAŞIMAYA HAZIRIM

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş’te konuşmasında, toplantı sonunda parlamentoya taşınması gereken hususlar konusunda gerekeni yapacağını söyledi. Maviş; “Toplantı sonunda bizimde parlamentoya taşımamız gereken hususlar olur ve bunlar bir rapor olarak ortaya çıkarsa, bende sizin bir temsilciniz, arkadaşınız, kardeşiniz olarak Barış beyle birlikte iletilmesi gereken her platforma iletmeyi isterim” şeklinde konuştu.  7. Karadeniz Oda Başkanları Toplantısına; Sinop, İstanbul, Sakarya, Amasya, Artvin, Rize, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Sakarya, Çorum, Çorlu, Karabük, Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu, Yalova, Kocaeli, Çorlu, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Tokat, Trabzon oda başkanları ve yöneticileri katıldı. 

 

 

  

12043

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.