ÖĞREN(İ)CİLERE…

ÖĞREN(İ)CİLERE…

Şimdiye kadar bu köşede anne baba ve eğitimcilere yönelik çok sayıda yazı kaleme aldık. Bu yazılarımızın birçoğunda çocuğun başarısında anne baba ve eğitimcilerin katkı ve etkisine vurgu yaptık. Elbette çocuğun mutlu ve başarılı olmasında ebeveynlerin ve eğitimcilerin rolü büyüktür. Lakin üçlü saç ayağının doğal bir üyesi olan çocuğun da (öğrencinin) bu süreçte yerine getirmesi gereken bazı sorumlulukları vardır.
Bazen anne baba ve eğitimciler her türlü akademik ve pedagojik doğrulara uygun davransalar da emeklerinin sonuçlarını tam olarak alamıyorlar. İşte bu noktada gözler eğitim ve okulun öznesi olan çocuğa yani öğrenciye çevriliyor. Bu vesileyle başarıya ve mutluluğa dair bir öğrencinin ne/ler yapması gerektiğini hatırlatmak isteriz.
Sevgili öğrenciler,
Eğitim yolculuğu uzun soluklu bir yolculuktur. Devam eden bu yolculukta başarılı neticeler almak için de yapmamız gereken bazı sorumluluklar vardır. Diğer bir tabirle başarı kapısını açacak bir takım anahtarlar vardır.
Bilinmelidir ki başarının birinci ve en önemli anahtarı öğretmeni çok iyi dinlemekten geçer. Öyle ki öğrenmeniz gereken derslerin çoğunu derste ve öğretmenden öğreneceksiniz. Bu itibarla dersi anlatan öğretmeni adeta ceylan avına çıkmış aslan misali pür dikkat dinlemeniz şarttır. Unutmayınız ki dünyada hiçbir metot ve yöntem dersi anlamanıza öğretmen kadar yardımcı olamayacaktır.
İbni Sina, “öğrenme tekrarın meyvesidir” der. Dolayısıyla bir öğrenci her gün okula gitmekte, saatlerce ders dinlemekte ve sonuçta bu öğrendiklerinden sınavlara tabi olmaktadır. Ancak diğer yandan da insan beyni duyduğu ve öğrendiği bilgiyi tekrar ederek bir saatte %70-80’ini, bir günde de geriye kalanın %80’ inini unutmaktadır. Hal böyle olunca öğrenilen bu bilgilerin, gösterilen bu çabaların heba olup gitmemesi için mutlaka günlük ve haftalık derslerimizi tekrar etmeliyiz. Her gün tekrar için ayıracağınız on beş dakika-cık sonuçta size muazzam kazanımlar sağlayacaktır.
Başarının bir başka anahtarı ise okul öncesi hazırlıktır. Yani okula gelmeden bir gün önce bir sonraki gün işlenecek derse veya konuya ana hatlarıyla hazırlanmak demektir. Şöyle ki, bir sonraki gün işlenecek derslere ders programından bakılır. O derse ait konu ana başlıklarıyla okunur, önemli yerlerin altı çizilir, anlaşılmayan yerler soru işareti konularak (öğretmene sorulmak üzere) işaretlenir. Bunu yapmanız hem sizin zihnen derse ve konuya hazır olmanızı, dersi daha kolay anlamanıza yardımcı olur hem de derste konuya katılımınızı, parmak kaldırmanızı kolaylaştırarak, öğretmenlerin nazarında gayretinizin fark edilmesine yardımcı olur. Sonuçta da bu gayretleriniz puan, not ve takdir belgesi olarak sizlere geri döner.
Başarının diğer olmazsa olmaz unsuru ise serbest kitap okuma meselesidir. Değerli öğrenciler lütfen şunu akıldan çıkarmayınız. İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda ve bundan sonraki süreçte hangi sınava, hangi okula, hangi bölüme, hangi liseye veya üniversiteye giderseniz gidin oku-muyorsanız bir hiçsiniz demektir.

AHMET KOCACAN

12066

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.