ÖĞRETMENLER NE İSTER?

Malumunuz ülkemizde her yıl 24 Kasım tarihi
“Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu “kutsal” günde öğretmenlere methiyeler düzülür, bu mesleğin ne kadar kutsal bir meslek olduğu söylenir. Yanı sıra okullarda törenler yapılır, “öğretmen” konuşu şiirler okunur. Öğrenciler tarafından öğretmenlere, başta çiçek olmak üzere minik hediyeler takdim edilir.

Peki, iyi güzel de konunun muhatabı olan öğretmenler acaba muhataplarından neler bekliyor?

1- Öğretmenler, her şeyden önce sadece öğretmenler gününde anılmak ve gündem maddesi olmak istemiyorlar. Zira gelecek nesilleri yoğuran bu emekçiler, her daim hatırda kalmak istiyorlar.

2- Öğretmenler, özellikle medyada – bazı meslektaşları her ne kadar bu tür hataları yaptıysa da – öğrencilerine şiddet uygulayan, taciz, torpil v.b olumsuz tutum ve davranışlarda bulunan kişi ve kişiler olarak yer almak istemiyorlar.

3- Öğretmenler, kamuoyunda sadece özlük hakları ile para peşinde koşan “paragöz” insanlar-mış gibi etiketlenmek istemiyorlar.

4- Öğretmenler, velilerin keyfi isteklerine göre değil, öğrencilerine pedagojik ve ilmi gerçeklere göre eğitim-öğretim ve danışmanlık hizmeti vermek istiyorlar.

5- Öğretmenler, idareciler ve karar alıcılar tarafından verilen kararlar ile etkili ve yetkin kılınarak kendilerine güvenildiklerini hissetmek istiyorlar.

6- Öğretmenler, öğrencilerinin nazarında kendisiyle dalga geçilen, ciddiye ve dikkate alınmayan kişi ve kişilikler değil, bilakis öğrencilerin nazarında vazgeçilmez bilgi kaynağı ve hayat rehberi olarak dikkate alınmak istiyorlar.

7- Öğretmenler, “bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” ilkesinin yeniden hayat bularak, bu ilke ışığında toplumun tüm katmanlarında itibar ve değer görmek istiyorlar.
Duyurulur…
Biz de eğitimci dostların sıkıntılarını bu vesile ile ifade etmeye gayret ettik. Eee Ne demişler: Elçiye zeval olmaz. Sürç-i kalem etti isek affola.

120227

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.