OKUL VE AİLE

Her başlangıç bir bitişin; her bitiş de yeni bir başlangıcın habercisidir. Ayrıca her yeni başlangıç, içinde yenilikler ve sürprizler barındırır. Şüphesiz ki bu eğitim öğretim yılı da öyle olacaktır.
Uzunca bir tatilin ardından ilk ve ortaöğretim okulları için 19 Eylül’de ilk ders zilinin çalmasıyla birlikte, okullar öğrencilere kapılarını açtı. Okulların başlamasıyla da öğrenciler ve aileler heyecan, merak, mutluluk, korku, endişe, sevgi gibi duyguları bir arada yaşadılar.
Özel otomobil ile bir yolculuğa çıkmadan önce bazı bakımlar yaptırırız değil mi? Otomobilin yağına, hidroliğine, lastik basınçlarını kontrol ettiririz. Zira yolda güvenli bir şekilde devam edebilmek ve hedeflenen menzile sağ salim ulaşabilmek için bu bakımları ihmal etmemek gerekir.
Şüphesiz ki eğitim de uzun soluklu bir yolculuktur. Çocuğu/çocukları okula başlayan/devam eden anne babalar da bu yolculukta onlara mihmandarlık etmeye devam etmeli. Bunun için sezon başında çocukları ile okul konusunda mutlaka bir hazırlık konuşması yapılmalı. Çocuğun okulda nelerle karşılaşacağı, onu nelerin beklediği, yaşayabileceği muhtemel olumsuzluklar, öğretmen ve arkadaşlarının durumu, gireceği sınavlar gibi konularda ön bilgi paylaşımında bulunmalı.
Böyle bir paylaşım çocuktaki korku ve endişeleri gidererek onun okula ve derslere intibakını hızlandıracaktır.
Ebeveyn, okul ve ders/ler konusunda çocuktan beklentilerini net bir şekilde ifade ederek, ona sorumluluklarını hatırlatmalı.
Yine anne baba ve çocuk birlikte bir program yapmalı. Çocuk hangi saatlerde okulda; hangi saatlerde evde olacak. Ne zaman ders çalışacak; hangi saatler arası kitap okuyacak; hangi zaman aralığında istirahat edecek; tüm bunlar gerekirse yazılı bir çizelgeye işlenerek birlikte kararlaştırılmalı.
Ve çocuğa bu programı aksatmadan uygulaması için ilk zamanlar küçük hatırlatmalar yapılarak yardımcı olunmalı.

Değerli anne babalar!
Günümüz eğitim öğretim sisteminde başarılı olmanın anahtarı “alışkanlık ve istikrar” kelimelerinde saklıdır. Öğrencinin özellikle akademik başarı elde edebilmesi ve sınavlarda başarılı olabilmesi için kitap okuma, ders çalışma, test çözme gibi davranışları istikrarlı şekilde devam ettirerek alışkanlık haline getirmesi şarttır.
Bu konularda sorumluluk öncelikle çocuğa aittir. Ancak bu noktada anne babaların da yap(tır)ması gerekenler vardır. Ebeveyn, önyargısız bir bakış açısıyla ve sorumluluk alarak eğitim gören öğrenciye rehberlik etmesi gerektiğini unutmamalı.
Yeni eğitim öğretim yılında eğitim çalışanlarına ve öğrencilere başarılar dilerim…

12020

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.