ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; ‘’sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar’’ hükmü getirilmiştir.
Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından ; ‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla 2019 yılı ‘’Yaya Öncelikli Trafik’’ yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.
Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için dün öğle saatleri arasında tüm illerde ve İlçelerde eş zamanlı olarak devletin tüm unsurlarının farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
DURAĞAN’DA ‘YAYA
ÖNCELİKLİ’ DEDİ!
Bu doğrulta; Durağan’da 12.00-13.30 saatleri arasında Adliye önündeki kavşakta Jandarma Trafik ekipleri ‘’Yaya Öncelikli Trafik’’ etkinliği gerçekleştirdi.Yayalara gerekli ikaz ve hatırlatmalarda bulunarak halka bilgilendirme broşürü dağıtıldı.
Öğle vakti olması nedeni ile okul çıkışı Jandarma Trafik görevlileri minik öğrencilere karşıdan karşıya geçerken dikkat etmeleri gereken noktaları vurgulayarak, minik öğrencilere yardımcı oldu. Kampanya ile birlikte ortaya güzel görüntüler çıktı. Kampanyaya Halk bu büyük ilgi gösterdi.

12032

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.