‘PAZARLIK SÜNNETTİR’ UCUZA KAPTIRMAYIN!

Yerel seçimlerin arifesinde akşamdan sabaha değişen adın da ittifak dedikleri ama asıl pazarlıkların döndüğü siyasetin rayından çıktığı ilk yerel seçime hızla yaklaşıyoruz…
16 Nisan referandumunda ‘koalisyon dönemi bitiyor’ dediklerinde durumun daha vahim bir hal alacağını 2 kutuplu bir siyasetin ülke gündemine gireceğini tek adam sisteminin her noktada kendini hissettireceğini söylediğimizde, bu köşelerde yazdığımızda bizi aşağılayan , bize gülenler; şlimdi düşüncelerinizin, ideallerinizin, hedeflerinizin bir anlamı kaldı mı?
Ülke 2 kutuplu!
Ülke her yönü ile ayrışıyor!
Ülke söylemlerle bölü-

nüyor!
Ülkenin bir kesimi sürekli hain yaftası yiyor!
Devlet vatandaşına tuzak kurar hale gelmiş!
Vatandaşı suçluysa cezalandırmak yerine toplu linç eden kendisine karşı gelen her bireyi neredeyse fişleyen bir algı ile karşı karşıyayız…
İşte sırf bu günleri gören gözler ulusal bütünlüğümüz zedelenmesi insanımız siyaset uğruna ötekileştirilmesin, demokrasi yaşam biçimi olsun, parlementer sistem sürünsün fikirler mücadele etsin diye referanduma karişı durduk.
Bu gün ne kadar haklı olduğumuz, 2 kutuplu bir siyasetin içinde çok yakın bir zamanda bir çok düşüncenin kaybolduğunun lider sultasının daha da etkili olacağını hep birlikte yaşayıp göreceğiz…
Parası olanın siyasete hakim olacağı, iktidar sahiplerinin kaybetmemek için tüm gücü ile devlet olanakları kullandığı, iktidar olmak için gerekirse vatandaşına hiç çekinmeden, acımadan hain damgasını vurduğu bir dönemde sizin hiç vicdanınız sızlamıyor mu?
İşte bu sorularla yerel bir seçime gidiyoruz…
Koalisyon dönemi iktidarlar için biterken yereller için hükümetler içinde pazarlıklar dönemi başlamıştır..
Artık iktidar olacaksanız, gizli ya da açık ama bir şekilde: genelde %50’yi, yerelde koltuk kapmaca yarışında pazarlık edeceksiniz..
Özellikle metropol kentlerde ortaya çıkan durum budur.
MHP lideri Devlet Bahçeli: 19 Eylül akşamı gazetecilere verdiği sohbette; “MHP İstanbul’da bir aday çıkartarak, kendi kendini kandırarak Türk siyasetinde varlığını devam ettiremez”..
Siyaset arenası bu söz üzerine hareketlendi. Yerelde ittifak mı geliyor.. karşılıklı demeçler ağır sözler derken tarih
23 Ekim salı grup toplantıları;
Söz önce MHP Genel Başkanı devlet Bahçeli’de; “Herhangi bir ittifak beklentimiz, arayışımız, niyetimiz artık kalmamıştır. 31 Mart yerel seçimlerine kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle gireceğiz”
Daha sonra grup toplantısında AK parti Genel Başkanı Erdoğan; “ Gördük ki MHP çok farklı bir tercih yaptı. Saygı duyarız. Yerel seçimlerde madem ki “Biz yolumuza” diyorlar biz de “Herkes kendi yoluna” diyoruz.”..
Siyaset gerilmişti… İttifakta ipler kopmuş, pazarlık bitmişti..
Yandaş medyanın kalemleri, ortaya çıkan anketler yapılan hesaplamalar, muhalefetin metropolde birlikte hareket etme sinyalleri pazarlığı zorunlu kıldı.
ve beklenen açıklamalar adımlar peşpeşe geldi…
21 kasım’da Beştepe’de 40 dakika süren Erdoğan- Bahçeli görüşmesi sonrası itiifakta hızlı adımlar atıldı…
Bahçeli; 23 Kasım’da yine grupta; bu ülkede %50 almış Millet ittifakına kaste derek ‘Zillet ittifakı’ gibi ağır bir tanımlamayla; “Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul’un yanı sıra, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını da göstermeyecek, Cumhur İttifakı’nın mana ve muhtevasında gerekli çalışmalarını heyecanla ifa edecektir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayları kim olursa olsun bu üç büyük şehirde desteğimiz tam olacaktır. Bu irademizde pazarlık yoktur, gizli anlaşma yoktur, alver süreci olmamıştır. Diğer her yerde adaylarımız vardır, adaylığı belli olan dava arkadaşlarımız da çalışmalarına devam edeceklerdir”
..
Kısacası Bir varmış bir yokmuş masalında siyaset :
-Aday yok!
-Her yerde varız!
-Herkes kendi yoluna! derken bir uyandılar; Ankara, İstanbul ve İzmir’de adayımız yok! dediler ve kenara çekildiler.. Şimdi bekliyoruz; Ak Parti nerelerden çekilecek.. 2 kutuplu siyasette muhalefet ne yapacak?
Sahi birileri bize koalisyon yok derken ‘pazarlık sünnettir’ diyerek MHP’yi ucuza kapatmanın peşinde miydi?
İktidar tüm gücü ile devlet imkanları ile yapamazken ‘pazarlı’ğa muhtaç hale geldiyse anketler ya çok kötü ya da birileri milletin oyunu tabana bile bırakmadan yukarı da pazarlamanın peşinde..
Muhalefette kendi arasında bir mekiktir dokuyor . Ama karşı da deprem etkisi yaratmış olacak ki; tüm sözler unutulmuş, pazarlıkta kartlar açılmış hatta Oslo’da tekrar görüşme kapısı aralanmış, MHP eyalet sistemine karşı olmasına rağmen AKP heyeti Almanya’da eyalet sistemini incelerken sessiz kalınmış tepki verilmemişse pazarlıkta sınırlar aşılmış milliyetçilik söylemleri şimdilik rafa kalkmış koltuk derdine düşülmüş demektir
‘Pazarlık sünnetten’ dir inancımız gereği.. Can vermiş kan vermiş Türklük uğruna bayrak sallamış bir hareketi de pazarlık ederken ucuza kaptırmayın derim!!!???…

12045

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.