‘PAZARLIK’ÇILAR ULUSAL BASIN GÜNDEMİNDE

Gazetemizin uzun zamandır gündeme getirdiği gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Eker’in köşe yazılarına konu olan ‘PAZARLIK USULÜ’ şimdi ulusal basının gündemine düştü. Özellikle belediyeler ve kamu kurumlarında ortaya çıkan usulsüzlükler SAYIŞTAY raporlarına yansırken usülsüzlüğün ve yolsuzluğun adı PAZARLIK oldu…
Oda tv’nin haberine taşıdığı SAYIŞTAY raporlarında şu çarpıcı tespitler yapılırken konunun özellikle KİK(Kamu İHale Kurumu) üzerinden yapılması ise dikkat çekti.
Haberde; SAYIŞTAY raporundan cümleler ve haber şu sözlerle verildi;
“İSTİSNALAR SIRADANLAŞTI
AKP önceki yıllarda da çok önemli değişikliklere imza attı. İktidar, rafineri, petrol boru hattı, yol, köprü ve baraj projelerinin yanı sıra fakir ailelere yapılacak kömür yardımlarından ithal doğalgaz alımına, birçok kamu kuruluşunun acil olmayan alımlarından TOKİ, kentsel dönüşüm projeleri, FATİH Eğitim Projesi’ne kadar pek çok projede “istisna” hükmünü kullanmayı yaygınlaştırdı. Kamunun istediği ile görüşerek ihaleyi vermesine olanak sağlayan “Pazarlık” usulü de defalarca değiştirildi” denilerek ‘PAZARLIK USULÜ’ ihale yönteminin usulsüzlükte başvurulan etkili bir yöntem olduğuna Vurgu yapıldı.
Gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa EKER’de 12 Eylül 2019 tarihli köşe yazısında “DOĞRUDAN TEMİN VE PAZARLIK USULÜ’ ihale yöntemleri ile acil ve hızlı alınması gereken ihtiyaçlar için konulan kolaylaştırıcı maddeler maalesef yandaş koruma, adamına ihale verme, makamını koruma noktasında bürokrat için önemli bir yasal dayanağa dönüşmüştür.” Cümleleri ile bu ihale yöntemine dikkat çekmişti.
Şimdi tüm Türkiye’de PAZARLIK USULÜ ihale yöntemi gündem olurken açılan soruşturmalarda SAYIŞTAY raporlarına, haberleri de basına yansımaya başladı.

12013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.