PMIŞ, DURAĞAN BAKMIŞ…CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz; Durağan’da sanayi esnafını ve temsilcileri olan sivil toplum örgütlerini ziyaret etti. Şikayetler peşpeşe geldi; “Sanayimiz yok, iş yok.. Nefes borumuz ormanları acımasızca kesiyorlar..”

HER İLÇE YAPMIŞ, DURAĞAN BAKMIŞ…

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar ve açık hava

CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz Durağan’da sanayi esnafını gezdi, dert dinledi. Karadeniz Durağan sanayi esnafı ziyaretinde; CHP Sinop Kadın Kolları Başkanı Necla Topal, CHP Durağan ilçe Başkanı Mustafa Eker, İYİ Parti ilçe başkanı Musa Önder, CHP Durağan Kadın kolları başkanı Nuray Çoşkun ve partililer katıldı. Karadeniz, Durağan ziyaretinde Durağan Esnaf ve sanatkârlar ve Ulaştırma Hizmetleri Odası Başkanlığını , Durağan Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi’ni, İlçe Emnşiyet Müdürlüğünü ziyaret ederek sorunlar hakkında bilgi de aldı. Oda Başkanı Necati Topçu; esnafın sıkıntılı ve siftahsız günler geçirdiğini belirterek hem ekonomik olarak hem de dükkanını açamayan, evine para girmeyen esnaf gruplarının olduğunu ifade etti.
Kefalet Kredi Kooperatifi başkanı Mustafa Ünlü’de 4.5 olan faiz oranlarının 8.5’a çıktığını ama en uygun krediyi de halen kooperatifin verdiğini belirterek; “pandemi döneminde vatandaşımızın derdine çare olmak için uğraşıyoruz. Faizlerin inmesi ile talep daha da artacaktır. Vatandaşımızı elimizden geldiği kadar geri çevirmemeye çalışıyoruz” dedi.
Karadeniz; kefalet kredi kooperatiflerinin esnafların can damarı olduğunu vurgulayarak “Kooperatifin kredileri aslında yatırım yapmak için çekilir. Fakat ülkemizde borçları kapatmak ya da başka kredi kartlarının borcunu ödemek için alınır hale gelmiştir. Halk arasında borçları takla attırmak olarak anılan bu sistem maalesef esnafımızın başvurduğu ve her geçen gün faizlerle yeninden borçlandığı bir yapıya dönüşmüştür. Esnafımız borç yükünden ve faiz sarmalından kurtulamıyor. Faizlerin daha aşağılara çekilmesi en azından bu dönemde %6 lık seviyelerde tutulması gereklidir. Bende vekil olarak bunun için çalışma yapacağım. Ülkemizin asıl ihtiyacı olan üretim ekonomisidir. Her şey ithal edilirken çeltik üreticisi satıcısı çiftçimizin kazanması mümkün değildir. ” dedi.
SANAYİ SİTESİ
OLMADIĞI İÇİN ESNAF BIKMIŞ, YAPIMINDAN ÜMİDİNİ DE KESMİŞ!…
Karadeniz’in Durağan’da ki esnaf ziyaretinden en çok istek alan konu sanayi sitesi ve istihdam olurken şikayet edilen konunun ise orman kesimi olması dikkat çekti. Ziyaret edilen sanayi esnafı siyasileri her dönem söz vermelerine yapmadıkları sanayi sitesi ile ilgili olarak şikayetlerini dile getirip yapılacağına inanmadıklarını belirtmesi dikkat çekti. Bir sanayi esnafı; “1973’de Boyabat’tan Durağan’a geldim. O gün bu gündür halen yapılacak! her dönem tamam diyorlar ama yapmıyorlar” diye sitem ederken diğer bir esnaf ise “Bu gün yine gündeme geldi. Yapılacak diyorlar. Ama nereye? Günde 50 aracın bile geçmediği Durağan çöplüğünün olduğu yere. Bizi yine çöpe layık gördüler” diyerek vekilden konunun takipçisi olmasını istedi.
Karadeniz; “ gelen talepler ve isteklerle ilgili olarak é ben bir açıklama yaptım ‘ hizmet noktasnda Durağan Türkiye’nin en geri kalmış ilçesidir’ diye. Görüyorum ki az bile söylemişim. İlçe merkezinde sanayi esnafı can çekişiyor. Bir kısmı dükkan sahibi ile bir kısmı da işsizlikle mücadele ediyor. Sanayii olmadığı için esnaf bıkmış durumda. Ama anlamadığım bu kadar şikâyet edilen ve bu kadar bıkkın olmalarına karşılık her seçim döneminde AKP’ye verilen oylar ise dikkat çekici. Bu gün Erfelek’te sanayi sitesi bitti. Ayancık 2. Sanayi sitesine başladı. Boyabat organizeyi yaptı, 2. Kısmı yaptı. Türkeli bitiriyor. Ama Sinop’un bir zamanlar en canlı ve ekonomisi güçlü olan ilçesi Durağan tükenmiş can çekişiyor. Durağan önce şuna kararvermeli heyecanını yitirmiş, Durağan’ı oy deposu olarak gören ama sadece bina yapıp binayı hizmet olarak gören zihniyetle mi yoluna devam edecek ya da değişimi mi zorlayacak. Değişimi başlatanla Ayancık Dikmen, Türkeli, Erfelek nasıl değiştiyse bizimle Durağan’da değişir. Biz iktidar olalım sözümüz söz Durağan eski, günlerine tekrar dönecek. Çünkü biz insana ve üretime yatırım yapıyoruz” dedi.

ORMANLAR NEDEN BU KADAR KESİLİYOR İNCELEYECEĞİZ!
Bir çok vatandaş ve esnaf ise ormanların sürekli kesim haline girdiğini çok büyük kesimlerin olduğunu, Durağan’ın etrafını saran ormanların kesimle yok olduğunu ifade ederek incelemesini ve konuyu gündeme getirmelerini istemeleri üzerine; “bu konuyu da inceleyeceğiz. Orman milli servettir. Para için yağmurun kaynağı, canlıların yaşama alanı vatandaşların nefes almasını sağlayan ormanların neden bu kadar kesime girdiğini, yeşil Durağan’ın çorak hale getirilmesinin amacını soracağız” dedi.
Haber: Gülcan EKER

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlarGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve ayaktaGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava, şunu diyen bir yazı 'AYDIN Οτο 342 YIKAMA AMA TEL.:0543 00 94'Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayaktaGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve sakalGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekanGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekanGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan, şunu diyen bir yazı 'ESNA'12046

One thought on “PMIŞ, DURAĞAN BAKMIŞ…

  • Avatar
    17/01/2021 tarihinde, saat 00:19
    Permalink

    Duragana hem kucuk sanayi sitesi, hemde organize sanayi sitesi lazim, kucuk sanayi sitesi icin, benim sahsi fikrim, eskiden 19 mayis bayrami kutlamalari yapilan mevkidir. hem yol güzergahı hemde az icerde kaldigi icin, cevresi tepelerle cevrili oldugu icin korunaklidir. Corluda yillarca calistim ordaki Duraganlilar derneklerde fln evlerde dahi sohbet esnasinda aynen sunu diyorlardi, Duraganda fabrika olsa burda bi an bile durmam giderim sözleri edilmekte idi, bugunde ayni seyler soyleniyor, Duragan Sinopun ufku en acik ilcesi, lakin beceriksiz yerel yoneticiler, verilen sözlerin tutulmamasi yuzunden ilce maalesef berbat edildi. koylususude, kentliside bıktı artık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.