SAFLARI SIK TUTALIM

 Bir gün karınca ağzına bir damla su alıp yola koyulunca onu görenler; “Ey karınca, ağzındaki bu su ile böyle alelacele nereye gidiyorsun?” diye sormuşlar. Karınca da,” Duydum ki Nemrut Hz. İbrahim’i (a.s) ateşe atacakmış. O ateşi söndürmeye gidiyorum” demiş. Bu cevap üzerine onu görenler şaşırarak;  “Ey karınca sen ağzındaki şu bir damla su ile mi Nemrut’un ateşini söndüreceksin, hem şu küçücük adımlarla oraya varman mümkün değil” demeleri üzerine karınca; “oraya ulaşıp ulaşamayacağımı ve o Nemrut’un ateşini söndürüp söndüremeyeceğimi bilemem ama en azından safım belli olsun” demiş.
     15 Temmuz gecesi yaşanan menfur hadisattan sonra insanımızın zihni ve psikolojisi de adeta bir tür türbülans hali yaşıyor. Haliyle insanları umutsuzluk, endişe, panik, gelecek kaygısı gibi negatif ve ağır bir ruh hali insanı sarmış durumda.
     Öncelikle şu hiçbir zaman unutulmasın ki insan psikoloji esnektir. Rabbimiz, muhteşem varlık olan insanı tüm anormal şartlara uygun şekilde teçhiz etmiştir. Her şeye rağmen var olma ve hayatiyetine devam etme fıtratı ve fırsatı insanda mevcut olan bir yazılımdır. Ancak bu noktada sihirli sözcük zamandır. Hiç endişe edilmesin! Bu şok ve travma hali zamanla geçecek ve her şey normale dönecektir. Çünkü yaşadığımız hayatın kanunu böyledir.
     Diğer taraftan hepimiz adına “Türkiye” dediğimiz bir gemide yolculuk yapıyoruz. İşimizi, eşimizi, ekmeğimizi, inancımızı, sevinç ve hüznümüzü bu gemide yaşıyoruz. Kaptanı beğensek de beğenmesek de, gittiği rotadan hoşlansak da hoşlanmasak da öncelikle bu geminin batmaması gerekiyor. Eğer bu gemi su almaya başlar ve sonra da denizin dibini boylarsa, azgın dalgaların hiçbir fark gözetmeksizin hepimizi yutacağı ve vahşi balıklara yem edeceği aşikârdır.
Dostun iyisi kara günde belli olur demişler.
O nedenle gün fitne-fesat değil, birlik olma günüdür.
Gün, tüm farkları bir yana koyarak kötülere ve kötülüklere “hayır” deme günüdür.
Gün, “vatan sevgisi imandandır” hadis-i şerifi mucibince amel ederek vatana ve vatanseverlere sahip çıkma günüdür.
Gün, yedi düvele “Çanakkale geçilmez” diyerek destan yazılan Çanakkale ruhu ile hareket etme günüdür.
Gün, karınca misali Firavuna ve firavunlaşanlara karşı Hz. İbrahim’in yanında olma günüdür.
Gün, safları sık tutarak şeytanı ve şeytana hizmet edenleri araya sokmama günüdür.
     Biz inanırız ki kimin ne planı, programı olursa olsun, her planın üstünde Kadir-i mutlak olan Hz. Allah’ın da bir planı vardır. Ve O ne derse o olur. Zira bize hayır görünenlerde nice şerler, bize şer görünenlerde de nice hayırlar gizlidir. Rabbim yaşanan şerleri hayra tebdil eylesin!
Şehitlerimizin ruhu şâd olsun….

12013

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.