SAĞLIKLI ANNE BABA İLİŞKİSİ

Son yıllarda beden ve ruh sağlığındaki bozulmalar gibi anne baba-çocuk ilişkilerinde de ciddi problemler yaşanıyor. Bu bozulma hem çocukların başarı ve mutluluğunu, hem de aile ve toplumun ruh sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor.
Her şeyden önce ‘ilişki’ kavramı çift yönlü bir olguyu ifade eder. Yani duruma göre taraflardan birinin fedakârlıkta bulunması söz konusudur. Oysa bugünkü ebeveyn-çocuk ilişkileri çok sağlıksız bir mecrada ilerliyor.
Ülkemiz özelinde ifade etmek gerekirse bugün çocuğun yaşı kaç olursa olsun anne baba-çocuk arasındaki ilişki temelde iki zemin üzerinde yürüyor.
Anne baba tarafından çocuğa aşırı baskı, şiddet uygulayarak onu korkutma ve sindirme davranışları sergileniyor.
Anne baba çocuğun her isteğine boyun eğerek çocuğa karşı aşırı verici ve tavizkar davranıyor.
Doğrusunu söylemek gerekirse bu her iki tutum da pedagojik ve psikolojik açıdan sağlıksız ve problemli yaklaşımlardır. Her iki tarzdan birini benimseyen ve öyle davranan anne babalar çocuğun sürdürülebilir mutluluğuna ve başarısına olumlu katkı sunamaz. Ancak bilmeden başka olumsuzluklara neden olurlar.
Tarzda tutum sergileyen anne babanın çocukları iki şeye sebep olabilirler:

1-Çocuk gördüğü baskı ve şiddet sonucu baskıya boyun eğer; sonuçta özgüveni olmayan, pısırık, kendini ifade edemeyen, üretemeyen bir tip olur.

2-Çocuk anne babanın aşırı baskı ve sindirme davranışlarına karşı kin ve öfke ile dolar, ailesini ve tüm çevresine düşman olur netice ailesinin ve toplumun baş belası olur.
Tarzda tutum sergileyen anne babalar ise çok temel bir probleme neden olurlar. Şöyle ki; anne babası tarafından her istediği yerine getirilen, her söylediğine boyun eğilen, hiçbir konuda sınır konulmayan bir çocuk, hayatın zorlukları ve gerçekleri hakkında tam bir bilgi sahibi olamaz. Sonuç itibariyle hayatın zorlukları ile karşılaştığında şok yaşaması ve bunalıma girmesi işten bile değildir.
En doğru ve sağlıklı olan tutum şudur: Anne baba çocuğa sınırlı seçim hakkı vermeli ama son sözü anne baba birlikte söylemelidir. İpleri tamamen çocuğun eline vermek-iyi niyetle de olsa- ona yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır.
Değerli anne babalar!
Çocuk eğitimi söz konusu olduğunda küçük ve önemsiz bir şey yoktur. Zira anne babalar bugünü değil, yarını düşünmek zorundadırlar. Zira geçmiş geleceği, bugün yarını satın alır. Bilmem anlatabildim mi?

12083

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.