SEFERBERLİK

2016 Aralık ayının başlarında (5 Aralık 2016) OECD’nin Uluslararası Öğrenci Performansı Değerlendirme testi olan (PISA) 2015 raporu açıklandı.
Her üç yılda bir yapılan uluslararası eğitim değerlendirme testine 72 ülke ve ekonomik bölgeden, 15 yaşındaki 540 bin öğrenci katıldı. Sonuçlar ülkemiz adına önceki yıllarda olduğu gibi pek iç açıcı değil.
İsterseniz sizinle ülkemize dair birkaç veri paylaşalım. Türkiye’nin 72 ülke arasındaki sıralamaları şöyle:
Matematik : 49.
Türkçe (Okuma): 50.
Fen (Bilim) : 52.
Araştırma sonuçlarına göre Singapurlu öğrenciler matematik, bilim ve okumada en yüksek puanları alarak ülkeler arası sıralamada 1. Sıraya yerleşti.
Singapur’un yanı sıra Japonya, Estonya, Finlandiya, Kanada en başarılı diğer ülkeler olarak sıralandılar.
Türkiye ise aldığı puanlar ile genel ortalamada ancak 50. sırada yer alabildi. Üstelik 2003 yılından bu yana PISA sınavlarındaki yerinin çok da fazla değişmediği de görüldü.
Hal böyle olunca bu sonuçların da dikkate alınarak eğitime dair yeni bir paradigma geliştirmenin vaktinin geldiği hatta geçiyor olduğu bile söylenebilir.
Elbette PISA sınavları tek başına bir değerlendirme kriteri olamaz. Tabi ki her ülkenin kendine has özellikleri vardır. Ancak bütün bunlar, açıklanan sonuçları inkar etmemizi ya da görmezden gelmemizin haklı gerekçeleri olamaz. Bu konuda eğri oturup doğru konuşursak o zaman doğru sonuçlara ulaşabiliriz.
Zira eğitimde müfredat içerikleri, bunların nasıl sunulacağı, okul disiplini, öğretmen yetkisi, kitap okuma alışkanlığı, matematik ve yabancı dil öğretimi gibi birçok konu yeni bir perspektifle ele alınmayı beklemektedir.
Bunları söylerken eğitim yöneticilerine de haksızlık etmeyelim. Son yıllarda ayrılan bütçe miktarları ve fiziki iyileştirmeler noktasında ciddi çabalar ve iyileştirilmelerin olduğu muhakkak. Lakin zarfın yanında mazrufun da nitelikli hale getirilmesi elzemdir.
Nasıl ki yaşanılan menfur hadisattan dolayı milli seferberlik söz konusu ise eğitim ve kültür konularında da milli seferberlik şarttır. Aksi halde yukarıdakine benzer sonuçlarla karşılaşmamız bizler için sürpriz olmayacaktır.

NOT: Özellikle son haftalarda yaşanan ve yüreğimizi dağlayan menfur hadiselerden dolayı şehitlerimize Rabbimden rahmet, yaralılara acil şifalar ve vakur ailelerine de sabrı cemil niyaz ediyorum.

12013

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.