SİNOP 15 EYLÜL GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN YETKİLİLERE İLGİLİLERE VE KAMUOYUNA DUYURU

SİNOP 15 EYLÜL GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN YETKİLİLERE İLGİLİLERE VE KAMUOYUNA DUYURU

Basın, kuvvetler ayrılığı ilkesi içerisinde tüm dünyada yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4. Kuvvet olarak kabul edilmektedir. Ve yine basın tüm dünyada ulusal ve yerel olarak değerlendirmeye tutulmaktadır. Ulusal basının iş yükünün ağırlığı nedeni ile yerel sorunlara yeterli yer verememesi yerel basının önemini ön plana çıkartmıştır.

 Gazeteler, radyo ve televizyonlar ile internet haberciliği yapan siteler günlük yayınlarının önemli bir bölümünü yörelerinin haberlerine ayırırlar. Bu anlamı ile yörede yaşayan halkın gözü, kulağı ve sesi olmaya gayret göstererek yurttaşlar ile ilgili ve yetkililer arasında köprü görevi görerek sorunların çözümünü hedeflerler. Bu hedefe ulaşılması ve sorunun çözüme kavuşmasının tek yolu ise yetkililerin ilgisine bağlıdır.

Şurası bilinmelidir ki, bir basın mensubunun öncelikli yeri sokaklardır, halkın içidir. Bu bakımdan yaşanan sıkıntıları, ya da yaşanması muhtemel olan sıkıntıları görür ve gazetesi aracılığı ile aktarır.

Bir yerel yayın organı, kendi yöresinde bir takım gerginlikler yaşandığını ve bu gerginliğin ilerleyen zamanlarda vahim noktalara ulaşabileceğini birkaç  yıldır yazıyorsa,  buna karşın o yörede hiç kimsenin arzu etmediği büyük bir toplumsal kargaşa yaşanıyor, yöre insanı canı ve malı ile kayıplara uğruyor, o yörenin bağlı bulunduğu İl bundan yara alıyorsa, bu, görevini yerine getiren yerel basının ciddiye alınmamasından öte bir anlam ifade etmez.

İLGİLİ ve YETKİLİLERE ÇAĞRIMIZ; yalnızca toplumsal huzursuzluklar değil insan ve şehir yaşamını ilgilendiren her konuda yerel basınımızın işaret ettiği konular üzerinde ciddiyetle durulmasıdır. İlimiz tüm güzellikleri ve doğası itibariyle insanların çok çabuk rehavete kapılabildikleri bir özelliğe sahiptir. Rehavetin zafiyete dönüşmesi ise telafisi zor ya da bazen mümkün olmayan sonuçlara yol açacağı da bir gerçektir.

Öte yandan; tüm Sinop kamuoyu ile paylaşmamız gereken diğer bir husus ise 7’den – 70’e hepimizi ilgilendiren ve her birimizi endişelendiren gelişmeler karşısında soğukkanlılığımızı korumamız ve sağduyu ile hareket etmemizdir.

 Halkın haber alma hakkı kutsaldır.

Ancak halkımızın da haber alma hakkını kullanırken seçici davranması gerekmektedir. Bir olay yerine henüz daha yetkililer ve gazeteciler intikal etmemişken Sinop’tan yüzlerce kilometre uzakta bir başka şehirde oturan kişi ya da kişilerin sosyal medya üzerinden infial yaratacak paylaşımları ciddiye alınmamalıdır.

SONUÇ OLARAK;  Sinop’umuzun çıkarları, halkımızın huzuru, İlimizde yaşayan her bir bireyin daha yüksek standartlarda  bir yaşamı elde edebilmesi için İLGİLİ VE YETKİLİLERİN yerel basınımızın işaret ettiği konulara daha fazla hassasiyetle yaklaşmalarını,

Halkımızın da haber alma hakkını kullanırken gerçek gazeteci ile provokatörü ayıracak şekilde seçici olmaları konusunu,

İlgili-Yetkili ve kamuoyumuzla paylaşırız.

 SAYGILARIMIZLA…

SİNOP 15 EYLÜL GAZETECİLER CEMİYETİ

1207

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.