SİNOP FEDAKAR ECDADI VE TÜM ŞEHİTLERİ İÇİN VEFA YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞTU

Türk Milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delili olan, kahraman Türk askerinin vatanını korumak ve başarıya ulaşmak için sonsuz gayret gösterdiği, çetin arazi ve şiddetli kış şartları ile teçhizat eksikliği ve ikmal yetersizliği nedeniyle Allahuekber Dağları’nda on binlerce şehit verdiğimiz Sarıkamış Harekâtı’nın 104. Yıldönümünde, Sinop’ta Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

Sinop Valiliği’nin himayesinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonuyla “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” sloganıyla Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı kapsamında düzenlenen yürüyüş Sinop iskele meydanından başlayarak, Valilik önü, Seyitbilal ve Şahin Tepesi mevkii güzergâhında gerçekleştirildi.
Şahin Tepesi mevkiinde son bulan Yürüyüş parkurunun tamamlanmasının ardından Şahin Tepesi mevkiinde Sarıkamış Şehitlerini Anma töreni gerçekleştirildi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş’ın selamlama konuşması ile devam etti.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş’ın selamlama konuşmasının ardından konuşma yapan Sinop Valisi Köksal Şakalar, ‘‘Bugün şehitlerimizi anmak için bir araya geldik. Bu hususta bilim adamlarının söylediğine göre Sarıkamış Harekâtı iyi planlanmış ama iyi icra edilememiş bir askeri harekat olarak tarihe geçti. Enver Paşa’nın niyeti Bakü’ye girmek, Bakü petrollerini alarak Osmanlı’nın ihtiyacı olan ekonomik sıkıntıları gidermek hatta mümkün olursa Hindistan’daki Müslümanlarla birleşerek İngilizleri perişan etmekti. Ama Komutanımızın planlanan harekâtı genişletmesi, Kurmay Başkanımızın esir düşmesiyle Rusların asıl hedef olarak sandıkları Tiflis yerine Sarıkamış olduğunu öğrenmeleri bu önemli harekâtımızı bizim için felakete çevirdi. Bugün bizim burada olmamızın sebebi o şehitlerimizin yaşadığını bir nebzede olsa anlayabilmek onların yaşadıklarını Sinop’un şartlarında bir nebzede olsa yaşamak. Şehitlerimiz bizim için çok önemli.Dünyanın neresinde olursa olsun verdiğimiz her şehidimiz çok kıymetli ve çok değerli. Sizler buraya gelerek şunu göstermiş oluyorsunuz; Bu vatan için gerektiğinde hepimiz canımızı kanımızı feda etmeye hazırız’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Yapılan konuşmaların akabinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasının ardından katılımcılara çorba ikram edilmesiyle tören programı sona erdi.
Sarıkamış Şehitlerini Anma yürüyüşüne, Sinop Valisi Köksal Şakalar, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

12019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.