SiNOP GENELi SEÇiM SONUÇLARI

DURAĞAN’DA SEÇİM GİTTİ GELDİ!

Durağan ilçesinde AKP’nin elinde olan belediye başkanlığında sonuçlar hayal kırıklığı yaratsa da 23 oy farkı ile yine AKP’nin oldu. MHP adayı Fehmi Dalkılıç’ın beklenmedik bir oy aldığı seçimlerde 24 Haziran’a göre en büyük hezimeti CHP ve İYİ parti yaşadı. 24 haziran’da 450 şer oy alan CHP ve İYİ parti 31 Mart’ta sandıktan yine aynı oyları alırken aldıkları 135’lik oy ise şaşkınlık yarattı. Oylarının büyük bölümünü cumhur ittifakının bir parçası olan MHP’ne kaptırırken AK partininin adayı Ahmet Kılıçaslan’a duyulan tepki oylarını da alan MHP adayı Fehmi Dalkılıç cumhur ittifakının büyük ortağı AKP ile başabaş bir mücadele götürdü. 23 oy farkı ile yarışı kaybeden MHP seçim sonuçlarına itiraz etti. Yeniden sayılan oylarda durum yine değişmedi. Durağan seçim kurulundan istediği neticeyi alamayan Fehmi Dalkılıç hakkını şimdi İl seçim kurulunda ve YSK’da arayacak.

Ä°lgili resim

SiNOP GENELi SEÇiM SONUÇLARI

Sinop’ta sandıkların tamamı açıldı ve sayım sona erdi. Sinop Belediye Başkanlığı yarışı, CHP’den Barış Ayhan ile AK Parti’den Ali Çöpcü arasında geçti. Sinop yerel seçim sonuçları, resmi olmayan verilere göre belli oldu. 31 Mart Pazar günü Sinop’ta yerel seçim için kurulan 113 sandığın hepsi tamamen açıldı ve oyların sayımı sona erdi. Sinop Belediye Başkanlığı yarışı CHP adayı Barış Ayhan ile AK Parti’den Ali Çöpcü arasında geçti.
SİNOP 2019 YEREL SEÇİM SONUÇLARI
31 Mart yerel seçiminde Sinop Belediye Başkanlığı için; AK Parti’den Cumhur ittifakının adayı Ali Çöpcü, CHP adına Millet İttifakının adayı Barış Ayhan, SP adına Sefa Yalın, DP adına Orhan Sarı ve Bağımsız aday Mete Çağdaş yarıştı. 36 bin 386 kayıtlı seçmenden 30 bin 570 tanesi oyunu kullandı. Sinop Belediye Başkanı CHP adayı Barış Ayhan 4 bin 824 oy farkla seçildi. Kesin olmayan sonuçlara göre oyların adaylara dağılımı şimdilik şöyle; Barış Ayhan CHP 16.608 OY %56,41 Ali Çöpcü AK Parti 11.784 OY %40,02 Sefa Yalın Saadet Partisi 291 OY %0,99 Mete Çağdaş BAĞIMSIZ 282 OY %0,96 Orhan Sarı DP 63 OY %0,21
SİNOP 2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI
2014’de yerel seçim sonuçlarına göre; Sinop Belediye Başkanlığı’nı kazanan CHP’den Baki Ergül % 54,34 oy oranı ile olmuştu. AK Parti’den Hamza İnce ise % 37,39 oy oranı ile ikinci sırada yer alırkan, MHP’den İlhan Aydemir% 6,31 oy oranı ile 3. sırada, SP adayı Selamettin Özgen % 1,25 oy oranı ile 4. sırada yer almıştı.

İLÇELERDE BAZI BELEDİYELER EL DEĞİŞTİRDİ
Sinop’ta, yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı’ Sinop Belediyesi ve 1 ilçeyi kazanırken, Cumhur İttifakı ise 7 ilçe belediyesini kazandı.AK Parti’nin elinde bulunan Ayancık Belediye Başkanlığı’nı ise CHP’li Hayrettin Kaya kazandı. Gerze ilçesinde ise CHP’nin elinde bulunan Belediye Başkanlığı AK Parti’li Cevat Şensoy’a geçti. CHP’nin elinde bulunan Erfelek Belediye Başkanlığı’nı AK Parti’li Mehmet Uzun, yine CHP’nin elinde olan Dikmen Belediye Başkanlığını AK Partili Adnan Acar kazandı. MHP’nin elinde olan Türkeli Belediye Başkanlığını da AK Partili Veysel Şahin aldı. Sinop’ta resmi olmayan sonuçlara göre kazanan parti ve belediye başkanları ise şöyle; CHP: Sinop: Barış Ayhan Ayancık: Hayrettin Kaya AK Parti: Gerze: Cevat Şensoy Erfelek: Mehmet Uzun Türkeli: Veysel Şahin Boyabat: Şefik Çakıcı Saraydüzü: Hasan Peker Durağan: Ahmet Kılıçaslan Dikmen: Adnan Acar

SİNOP İL GENEL MECLİSİ
Sinop İl Özel İdaresinin karar organı olan 21 Üyeli Sinop İl Genel Meclisinin 18 üyesini AK Parti, 3’ünü ise CHP aldı.

 

 

 

12069

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.