Sinop Üniversitesine 3 Yılda 63 Yeni Program

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, son üç yılda Üniversite bünyesine kazandırılan yeni programlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Göreve başladıklarında Enstitü, Lisans ve Önlisansta 19 yeni program açmayı hedeflediklerini belirten Rektör Nihat Dalgın, sürdürülen özverili çalışmalar neticesinde son üç yılda 63 yeni program açtırdıklarını belirtti.

Hedeflenen Sayının 5 Kat
Fazlasına Ulaşıldı

Yeni program açmada hedeflenen sayının 5 kat fazlasına ulaştıklarını dile getiren Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Açılan programlardan 25’i Önlisans, 31’i Lisans ve 7’si de Yüksek lisans programı. Bu rakamlar göz önüne alındığında Üniversitemizin akademik gelişimi, hedeflediğimiz sayının üzerinde gerçekleşmiştir.” dedi.

7 Yeni Yükseklisans Programı Açıldı

Lisans Eğitimin yanı sıra Yükseklisans programlarına da büyük önem verdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Lisansüstü program sayılarının artması birçok bakımdan önemlidir. Dünya artık lisans öğreniminden lisansüstü; yüksek Lisans, doktora öğrenimine geçiyor. Biz de bu alan içerisinde yer alabilmemiz için bu tür programlara ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda son üç buçuk yıl içinde Sosyal Bilimler Enstitümüze bağlı 6 yeni programda, Fen Bilimleri Enstitümüze bağlı ise 1 yeni yüksek lisans eğitimi başlattık.

“En Çok Tercih Edilen Bölümleri Bünyemize Kazandırdık”

Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın ayrıca YÖK Atlas, 2018 verilerine göre Türkiye’de öğrencilerin en çok tercih ettiği ve ilgi gösterdiği bölüm ve programların Sinop Üniversitesinde bulunduğunu belirterek, “YÖK Atlas’ın yayımladığı ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 30 programdan 12 lisans, 15 önlisans programı Üniversitemiz bünyesinde bulunuyor” diye konuştu.


Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Akademik faaliyet ve Bilim üretme konularına da büyük önem verdiklerini belirterek, üç yıl içinde döner sermayedeki BAP payını %5’den %15’e yükselttiklerini belirtti.
Ayrıca üç yıllık süre içerisinde her yıl 2 sempozyum, iki çalıştay ve birden çok bilimsel etkinliğe Rektörlük olarak ev sahipliği yaptıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, yapılan her bilimsel toplantının kitaplaştırılarak bilim dünyasına kazandırıldığını ifade etti.

12011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.