SİNOPLULAR VEFA YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞTU.

Türk Milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delili olan, kahraman Türk askerinin vatanını korumak ve başarıya ulaşmak için sonsuz gayret gösterdiği,çetin arazi ve şiddetli kış şartları ile teçhizat eksikliği ve ikmal yetersizliği nedeniyle Allahuekber Dağları’nda on binlerce şehit verdiğimiz Sarıkamış 103.Yıldönümünde, Sinop’ta Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.


Sinop Valiliği’nin himayesinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonuyla “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” sloganıyla Sarıkamış Harekâtı’nın Şehitlerini Anma Programı kapsamında düzenlenen yürüyüş Sinop iskele meydanından başlayarak, Valilik önü, Seyitbilal ve Şahin Tepesi mevkii güzergâhında gerçekleştirildi.
Tüm şehitlerimiz için dualar edildi.


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş’ın selamlama konuşması ile devam etti.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş’ın selamlama konuşmasının ardından konuşma yapan Vali Hasan İpek, ‘Bugün 103 yıl önce Sarıkamış’ta şehit olan atalarımızı anmak için buradayız. Sarıkamış Şehitlerine, Seyyid İbrahim Bilal Hazretlerine, Sinop Deniz Şehitlerine, 15 Temmuz Şehitlerimize, Kurtuluş Savaşı Şehitlerimize ve 15 Temmuz da şehit olan Sinop’lu Ömer Can Açıkgöz kardeşimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar ölmediler onlar bizlere şefaatçi olmak için bekliyorlar. Peygamberlerle birlikte haşrolacaklar. Şehit evladı olmanın verdiği gururla ve her karış toprağı şehit kanlarıyla yıkanmış bir vatana sahip olmanın gururuyla sizleri sevgi saygı ve hürmetlerimle selamlıyor, hepinize şehitlerimize sahip olacak bir ömür ve onların hatıralarını her zaman yad edecek bir fikirle hayat sürdürmenizi temenni ediyorum’’ dedi.
Yapılan konuşmaların akabinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasının ardından katılımcılara çorba ikram edilmesiyle tören programı sona erdi.
Sarıkamış Şehitlerini Anma yürüyüşüne, Sinop Valisi Hasan İpek, Vali Yardımcıları İzzet Ercan ve Mehmet Tanışır, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Mehmet Demircan, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

   

 

12023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.