SİNOP’UN KADININDA MÜCADELE RUHU VAR!

Sinop’ta, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen kahvaltı programında Sinoplu kadınları ve STK temsilcilerini konuk etti.
Aşıklar Düğün Salonu’ndaki programda konuşan Ergül, hangi ülkelerde kadın geri bırakılmışsa o ülkelerin ilerleyemediğini söyledi.

SİNOP’UN KADININDA
MÜCADELE RUHU VAR
Türkiye’de kadınlara haklarını Atatürk ve Cumhuriyetin verdiğini belirten Ergül, “Erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Durum böyle olduğu zaman kadınlarımız maalesef ikinci planda kalıyor. Sizler çok büyük bir güçsünüz. Gücünüzün farkında değilsiniz. Bunları yenmek sizlerin elinde.” dedi. Kimsenin hakkını kadınlara tepsi içinde sunmayacağına işaret eden Ergül, “Sizler bunu mücadele ederek kazanacaksınız. Ben Sinop’un kadınlarında bunu görüyorum. Türkiye’de son yıllarda kadınlara yapılan şiddetten utandığımı da sizlere ifade ederek hepinizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” diye konuştu. Sinop Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fatma Ustacan da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hem direniş, hem anma, hem kutlama, hem de bir serzeniş günü olduğunu söyledi.

BAŞARIMIZIN FARKINDAYIZ
Kadınların insanlığın ikinci cinsiyeti değil, iki cinsiyetten biri olduğunu ifade eden Ustacan, “Biz kadınlar üreten, öğreten, yetişen, yetiştiren, dünyayı yaşanılası hale getiren, hayat verenleriz. Biz kadınları hayatın her alanında fırsat eşitliği davamızda önümüzde engel değil, yanımızda destek istiyoruz. Bizler değerimizin, gücümüzün cinsiyetimizin, üretkenliğimizin, başarımızın farkındayız.” ifadelerini kullandı.

EMEKÇİ KADINLARA ONUR ÖDÜLÜ
Programda Ergül, Sinop’ta örnek çalışmalarıyla öne çıkan, emek ve özverili çalışmalarından dolayı; Sevim Ünaldı, Selma Teker, Doç. Dr. Yeşim Çelik, Gülbahar Karaduman Karslı, Avukat Hicran Kandemir, Emine Durdu, Ayşe Canel, Nuray Özdoğru, Nevin Yalçın, Çerkez Teyze, Semiye Şengül ve Aysel Karakurt’a onur ödülleri takdim edildi.

 

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, masa ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Elmas Adıgüzel ve İda Inan dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve iç mekan

12022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.