Sorular

Milli Eğitim Bakanlığı bir süredir ilk ve ortaöğretim okulları için müfredat çalışması yapıyor. Yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla bu çalışma ile işlenen ders konularının hem hafifletilmesi hem de güncelleştirilmesi hedefleniyor.
Yine haber ve yorumlardan öğrendiğimize göre müfredat çalışmalarına halkın katılımı ve görüşlerini ifade etmesi de sağlandı. Ancak –her konuda olduğu gibi- yine kısır döngü tartışmalar olan evrim teorisi, İsmet İnönü, el yazısı gibi konular en çok tartışılan konular olmuş.
Müfredat eğitim sisteminin ana unsurudur. Gelecek nesillerin zihin ve ruh dünyalarını şekillendirir. İşte tam da bu noktada bir baba ve “mutfakta” biri olarak benim de cevabını aradığım bazı sorularım olacak.
1- Yeni müfredat uygulamaları, yıllardır bu ülke çocuk ve gençlerinin korkulu rüyası olan ve bir türlü başarılı olunamayan, PISA sınavlarında da yüzümüzü karartan Matematik dersini sevecek ve daha kolay anlayabilecekler mi?
2- Yeni müfredat uygulamaları, milli öğrenilmiş çaresizlik olan, okuduğu yıl sayısı kadar cümle kuramayan (bendeniz dahil) İngilizce dersini, bir gencin 15 sene sonra yurt dışına çıktığında derdini anlatabilecek kadar öğrenmesini sağlayacak mı?
3- Yeni müfredat uygulamaları kapsamında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sadece bir “kültür” dersi olarak mı okutulacak; yoksa ahlak konusunda öğrencilerde yakın zamanda ete kemiğe bürünmüş bir hal görebilecek miyiz?
4- Yeni müfredat uygulamaları, Türkçe dersi ile öğrencileri daha çok okuma ve yazmaya teşvik ederek, “okulun yaşı olur ama okumanın yaşı olmaz” düsturunu ve alışkanlığını öğrencilere kazandırabilecek mi?
5- Yeni müfredat uygulamaları, telefon, bilgisayar, internet v.b iletişim vasıtalarının yanlış kullanıldığı takdirde geleceklerini ipotek altına aldığını öğrencilere “ikna” ederek anlatabilecek mi?
6- Son olarak yeni müfredat uygulamaları, gün geçtikçe irtifa kaybeden sevgi, saygı, edep, ahlak, vicdan, vefa, sorumluluk, hoşgörü, insanın değeri gibi ruhumuzu besleyen ve yaratılışımızın ana gerekçesi olan hususlarda bir şuurlanma sağlayabilecek mi?
Bu sorular ile birlikte, hazırlık çalışmaları yapılan yeni müfredatın tüm öğrencilerimize, eğitim camiasına ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim.

12041

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.