SOS-YAL MEDYA

Hani derler ya reklamın iyisi kötüsü olmaz, reklam reklamdır. Bu açıdan içinde bulunduğumuz çağa adını veren internet ülkemizde bir kez daha gündem olmayı başardı. Ne ile? Elbette sosyal medya ile  Hiçbir makine veya teknolojik ürün “iyi” ya da “kötü” olmaz. Onun iyi ya da kötü olması kullananların niyetleri ve fiilleri ile ilgili bir durumdur. Nimet veya külfet olma durumu ancak sonuca bakarak değerlendirilebilir. Sosyal medya söz konusu olduğun-da külfet nimeti geçti galiba. Aslında bir nimet olan sosyal medya ne yazık ki kimileri tarafından kötüye kullanılmaktadır. Ancak bu kullanım sadece son zamanlardaki aktüel meselelerle ilgili bir durum değildir. Aslın-da sosyal medya platformları Türkiye’de hizmete açıldığı günden itibaren bu alandaki sıkıntılar da oluşmaya başlamıştır.

Teknoloji kullanımında “nasıl” sorusuna doğru cevap veremediğimiz takdirde bu konularda başımızın çok ağrıyacağı da açıktır.

Yetişkin insanların sosyal medya üzerinden suç unsuru olan tahrik edici tutumları bir yana sanal/sosyal platformlar, çocuk ve gençler için de çok ciddi sorunlara zemin hazırlamaktadır.

Henüz çocuk denecek yaştakiler tarafından sosyal mecralarda yazılan-çizilen ve paylaşılanlar korkarım ki gelecekte pek çok insanın iş, aile ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyecek. İnanın bunları afaki söylemiyorum. 17 yıldır çocuk ve gençlerin problemleri ile yakından ilgilenen bir eğitimci olarak söylüyorum. Ayrıca gördüğüm ve duyduğum pek çok şeyi de bu sütunda paylaşamam!

Bu vesileyle sorumluluk bilinciyle anne babaları bir kez de bendeniz uyarmak isterim.

Sosyal mecralar çocuklarımızın geleceğini çalıyor. Fütursuzca yazılıp çizilenler ve paylaşılanlar çocuklarınızın geleceğini karartabilir. Lütfen uyanık olunuz. Eve on dakika geç gelen çocuğa elli tane soru soran bir anne babanın, çocuğun sanal ortamına dair bu kadar ilgisiz kalması düşündürücüdür.

Ayrıca bir insan ve vatandaş olarak söz, fiil, tutum ve davranışlarımızdan gerçek ortamda ne kadar sorumlu isek sanal ortamda da aynı sorumluluk geçerlidir. Yani bir davranış gerçek ha-yatta suçsa sanal dünyada da suçtur. Bunun da özellikle bilinmesi, çocuk ve gençlere anlatılması gerekir. Kendini bilen ve geleceğini düşünen hiçbir insan, adı sosyal medya olan bu mecraların geleceğini ipotek altına almasına izin veremez, vermemelidir…

12054

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.