Tarım’dan, denizlerde av yasağı uyarısı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, 15 Nisan tarihinde başlayan ve 1 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek olan denizlerde av yasağına uyulması konusunda balıkçılara uyarılarda bulunuldu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından denizlerde başlayan av yasağına uyulması konusunda balıkçılar uyarıldı.

İl Müdürlüğü tarafından denetim faaliyetlerinin su ürünleri kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılması adına sosyal bir sorumluluk olarak ele alındığı ve sürdürülebilir balıkçılık kavramı kapsamında yürütüldüğü belirtildi. Su Ürünlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi; bilimsel temelli planlanma, ekosistem bazlı yönetim, sıkı gözlemler ve kontrollerin yapılması ile başarılabileceğinin altı çizilen açıklamada tüm bu uygulamaların, gelecekte önemini daha da çok hissedeceğimiz açlık, doğal kaynakların azalması gibi doğacak kötü sonuçların en aza indirilmesinde son derece önemli olduğu vurgulandı.

62 BİN LİRA CEZA
YAZILDI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde kural ve standartlara uymayan balıkçılara 62 bin 949,00 TL tutarında 42 adet idari para cezaları uygulandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü olarak 15 Nisan 2018 tarihinde başlayan su ürünleri av yasakları döneminde karaya çıkış noktalarında, su ürünleri perakende satış yerlerinde, iç sular ve balıkçı barınaklarında bu güne kadar denetimler gerçekleştirilmiş olup, bin 101 adet Tırıvırı ağı, 31takımmonoflament misina ağı, 7 adet standartlara uymayan algarna,19 bin 971 Kg istavrit, 510 Kg barbunya,18 Kg. kalkan ve 110 Kglüfer balığına el konularak, toplam 62 bin 949,00 TL tutarında 42 adet idari para cezası uygulanmıştır. 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’e göre; 15 Nisan 2019-1 Eylül 2019 tarihleri arasında su ürünleri genel av yasağı dönemi başlamıştır.
İlgili mevzuat gereği aşağıdaki belirli tarihler arası ilgili türlerin her türlü avcılığı yasaktır. Buna göre balık türleri ve yasak dönemleri şu şekildedir; Palamut 1 Nisan-31 Ağustos (15 Ağustos-31 Ağustos arası sadece çapari ile avcılığı serbesttir). Kalkan 15 Nisan-15 Haziran (Serbest dönemde kalkan avcılığı yapmak isteyen balıkçılarımızın İl Müdürlüğümüzden izin belgesi alması zorunludur).
Deniz Salyangozu 15 Nisan-31 Ağustos (Algarna ile avcılığı yasaktır). Çevirme (Alamana ağları) 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında çevirme (alamana) ağları ile avcılık yasaktır. (Gırgır ağlarının kullanımın yasak, alamana ağlarının kullanımının serbest olduğu dönemde 22 metre (12 kulaç)’den fazla derinliğe sahip alamana (voli) ağlarının kullanımı yasaktır). Avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerlerinde istihsal vasıtaları bulundurulamaz. Trol ağları ve kapıları, trol avcılığının yasak olduğu dönemde limanlar, balıkçı barınakları, barınma ve çekek yerlerinde mühürsüz olarak bulundurulamaz. Su ürünleri varlığımız hepimize aittir. Sürdürülebilir su ürünleri için bu çok kıymetli varlığımıza sahip çıkalım.”

12026

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.