TEBESSÜM-Ü SİYASET

Malum seçim süreci içindeyiz. Bu kez son anayasa değişikliğinden sonra ilk kez böylesi bir seçim yaşayacağız. Yeni sistem için oy kullanacağız. Biri başkan sıfatıyla ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanı, diğeri yasama görevini yerine getirecek meclis için olmak üzere iki oy kullanacağız.

Sistem yeni olduğu için seçim sürecide yeni uygulamaları karşımıza çıkardı. Eskiden seçimden sonra kurulmaya çalışılan ittifaklar artık seçim öncesi şekillendirilerek sandığa yansıması beklenecek. Her ne kadar seçim yeni sistem üzerine inşa edilse de millet olarak bizde değişen pek fazla birşey olmayacak. Tartışmalar, siyasi kamplaşmalar yine bildiğimiz gibi.

Bu yüzden yazımı mübarek Ramazan ayında olmamız hasebiyle politika mizahı üzerine kurgulamak istedim. Gerek yazılı ve görsel basında, gerekse sosyal medya üzerinden zaten yeterince tartışıyor yada seçimle ilgili tercihlerimizi yansıtıyoruz. O halde gelin biraz tebessüm edelim ki seçim gerginliğini üzerimizden bir nebze de olsa atalım.

Bizim Karadenizli Temel ile başlayalım…

Temel ile Dursun karşılaşırlar… Temel
Dursun’un kulağına eğilerek;
-Ula Dursun pen ne yaptim bugün biliyur musun, da?
-Ne yaptin, da?
-Ula Dursun, pen politikaya cirdum..
-Ula Temel sen deli misun?
Temel’in buna cevabı ilginç olur;
-Şart midur daaa?
Yine Temel ile devam edelim…

Parti başkanı Temel, seçimde Cemal’i aday listesine koyunca, partililer itiraz etmiş,
-O üçkağıtçının biridir.

Temel’in cevabı manidardır:
-Memleketde o kadar çok varki, Cemal’de onlari temsil etsun.

Siyasi partilerde aday adayları çok olur, ancak içlerinden birkaçı listeye girebilirler. Bu tercihin nasıl olduğu üzerine bir ironi bitirelim…

Yaşı ellinin üzerinde olanlar, Demokrat Parti döneminin bakanlarından Emin Kalafat’ın boyunun oldukça kısa olduğunu bilirler.. Kalafat, Menderes’in kurduğu ilk kabinede olmadığını görünce soluğu Başbakan’ın makamında alır..
-Sayın Başbakanım, bakanlarınızı neye göre tespit ediyorsunuz?
Menderes’in cevabı güzel bir espri olarak o günlerde uzun zaman dillerde dolaşmış;
– Boy sırasına göre Eminciğim, boy sırasına…

24 Haziran’da sandıktan milletin tercihinin çıkacağı bilinciyle etrafımızdakileri kırmadan, birlik ve beraberliğimize zarar verecek tartışma ve paylaşımlardan uzak durarak bir seçim dönemi geçirmemiz temennisiyle çıkacak sonucun ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Hayırlı Ramazanlar…

12048

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.