TEOG

Eğitim-öğretim sürecinde bir fasıl daha sona erdi.
TEOG sınavı kaldırıldı…
Peki, bundan sonra ne olacak? Şimdilik bilmiyoruz.
Hani Çinlilerin meşhur bir sözü var ya; her kriz içerisinde bir fırsat barındırır diye. İşte bu günlerde TEOG gündemiyle birlikte eğitimin değerlendirilmesi için önemli bir fırsat yakalandı. Değerlendirilebilirse tabi.
Birkaç gündür TEOG gündemli tv. programları yapılıyor. Şükür. Ülkesini, milletini seven ve geleceği ile ilgili daha çok ümitvar olmak isteyen her vatandaş gibi bendeniz de eğitim meselesinin etraflıca ele alınması gerektiğini söyleyenlerdenim.
Her şeyden önce eğitim konusunda ciddi anlamda bir mantalite değişimine ve yeni bir paradigmaya ihtiyacımız var. Bu konuda eyleme geçmeden evvel zihni hazırlık ve yetkinlik birinci aşamadır diye düşünüyorum.
Bu günler, şapkamızı önümüze alıp doğru ve yanlışlarımızla yüzleşmek için önemli fırsatlar barındırıyor. Korkum odur ki ülkemizin ve coğrafyamızın başka sıcak gündemleri arasında bu konu yani eğitim meselesi kaynayıp gitmesin.
Bakınız dostlar, ülkenin en tepe yöneticilerinden, en ücra köşedeki öğretmene kadar hemen herkesin eğitime dair problemlerin varlığından ve çözüm noktasında hala eksiklerin olduğundan haberi ve söyleyecekleri var.
Görünen köy kılavuz istemez ama eğitim meselesinin acil ve ertelenemez gündem maddesi olduğu aşikar. Gerek pısa sınavlarında alınan sonuçlar, gerekse gençliğin içerisinde bulunduğu gözle görünür ahlaki irtifa kaybı bunun en önemli ispatıdır.
Eğitim konusu yediden yetmişe herkesi ilgilendiren bir konudur. Zira ülkenin geleceği, yarınıdır. Bu nedenle eğitim konusunda söyleyeceği olan herkesin görüş ve önerileri dikkate alınırsa çok daha sağlıklı ve uzun soluklu kararlar alınabilecektir.
Diğer taraftan eğitim meselesi gündeme alınıp değerlendirilirken, mutlaka dünyadaki doğru uygulama ve başarılı tecrübelerden istifade edilmeli. İnanıyorum ki onlardan alabileceğimiz çok şey olacaktır. Başarılı Asya ve Avrupa ülkeleri bu işi nasıl başardığı dikkate alınarak, ülkemize gerekli uyarlamalar yapılmalıdır. Bunu yaparken de her türlü önyargı ve saplantılardan uzak durulmalıdır.
2017-2018 eğitim öğretim yılının ülkemiz çocuk ve gençlerine mutluluk ve başarı getirmesi temennisiyle…

12036

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.