TÜRK MİLLETİNİN TA KENDİSİDİR ATATÜRK!

Değerli okurlarım bu yazım ‘büyük bir yatırımla sanal aleme ve de yayın dünyasına giren ATA KİTABEVİ’ tarafından oluşturulan ‘http://ataturkuanlamaveyasatmaplatformu.com/’ adlı internet sitesi için kaleme aldığım yazımdır.
Özellikle son dönemlerde Atatürkçü gençliğin artmaya başlaması Atatürk’ün eserlerine görüş ve düşüncelerine duyulan ihtiyaç her günkünden daha fazla hissedilir olmuştur.
Bu günün çağdaş Türkiyesine uzanan yolda bizi Ortadoğu bataklığından çekip çıkartan kurduğu devleti çok kısa bir sürede döneminin en hızlı büyüyen ekonomisi ve devrimleri ile tanıştıran Mustafa Kemal Atatürk ismine duyulan özlemin yansımasıdır.
Bütün dünyanın Anadolu’da Türk istemediği bir dönemde hem Türkçesi ile hem de ilke ve devrimleri ile bir ulus devletin kuran ‘NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE’ sözü ile ülkede ulus devletin temellerini atan ; kendini Türk hisseden Türk devletine yürekten bağlı vatanseverlerini kültür milliyetçiliğinde buluşturarak batının tüm oyunlarını yerle bir etmiş bir lider Atatürk…
İşte böyle bir liderin görüş ve düşüncelerini anlamak ve yaşatmak için eskisinden daha fazla ve de güvenilir kaynaklara ihtiyacımız olduğu gerçeğinden doğmuş bir platforma kavuştuğumuza düşünüyorum.
Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak için kendi kaynaklarımız bize yetmez..
Anılar ve düşünceler belki bize gerektiği kadar yol göstermez…
Ama bir gerçek var ki; onu anlamak bilimsel düşünmenin kaynağı olmasıdır.
O kaynak kendini sürekli yenileyen, okuyan, düşünen, eleştiren birey ve eleştirirken de sürekli yeni yollar gösteren, her çağın rehberi ‘yüce dinimiz İslam’ın ‘akıl’a dikkat çektiği ve kullanmasını istediğini düşünürsek günümüze de cebinden kaynağını sağladığı Elmalılı tefsiri ile islamı anlamamız sağlayan Atatürk…
Bu günleri görerek Türk Dil Kurumu’nu ve Türk Tarih Kurumu’nu oluşturan gelen iktidarların gereksiz diyerek kapatması ya da kaynak aktarmama ihtimaline karşılık kendi kaynağını bir başka denetleyici unsur olan CHP eli ile İŞ bankası hisselerinden düşen payı Türk tarihine ve Türk diline hizmete adayan bir ömür Atatürk…
57 yıllık yaşamında 3997 kitap okuyan, bu gün ki bilimin temel taşı olan matematik’te kare , dikdörtgen, açı, yarıçap gibi geometri deTürkçe terimleri kazandıran 9 kitap yazmış isim Atatürk…
Dünyanın 57 ülkesinde heykelleri dikilen en ücra köşede bir caddeye bir sokağa ismi verilmiş, döneminin tüm liderlerine diktatör suçlaması yöneltilirken lider kalabilen dünyanın önünde saygıyla eğildiği isim Atatürk…
Onu anlamak için size anlatılanlar yetmez…
Onu anlamak için size izletilen veya izlettirilmek istenen belgeseller düşünmenizi sağlamaz..
Onu anlamak ancak yaşamak ve hissetmekle mümkün olacaktır. Doğru soruları yönelltiğinizde, doğru yere baktığınızda ne kadar övüneceğiniz bir lideriniz olduğunu göreceksiniz.
Türkiye bu gün batıyla yarış edebiliyor, Ortadoğu bataklığındaki ülkelerin krallıklarına karşılık demokrasi ile yaşıyor, kabile devleti gibi değil insan gibi muamele gören bir devletin bireyleri olabiliyorsak, eşit hukuk, eşit eğitim alabiliyorsak onu anlamak zorundayız!.. Çünkü o krallıktan demokrasiye, biattan düşünmeye, geçmiş döneminin tüm tapularını yıkan sömürülen devletlere umut olmuş bir isim Atatürk..
İşte her devlet kendi liderini, baştacı ederken unutturulmak istenen, çağdaş ve sorgulayan yapıdan uzaklaştırılmak istenen Türk milletinin yegane kurtuluş ümidi Mustaf Kemal ve devrimleridir. Bundan sonra onu anlamak ve yaşatmak adına açılan bu platformdan siz değerli okurlarımızla birlikte olacağız. Hem dünyanın hem Türkiyenin gidişine zaman zaman Atatürk’ün sözleri ile zaman zamanda yaşanan gerçeklerle bu köşede yer alacağız.
Ama bir tek gerçek kalacak; Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir’ dinimizin emrettiği gibi ‘ilim Çinde dahi olsa gidip alınız’ ..
O halde anlayarak ve yaşayarak öğrendiğimiz tek gerçek yaşanmasını istemediğimiz olgular karşısında tedbir almaktır. O tedbir aydınlık yarınlara Atatürkçü bir düşünce ile bakmak onu anlamak ve yaşamaktır.
Norveç’te söylenen ‘Atatürk gibi düşünmek’ deyiminden yola çıkarsak.. Umutsuz kaldığımızda, çaresiz hissetiğimizde, tek başımıza mücadele etmek zorunda kaldığımızda bizi aydınlık yarınlara taşıyacak gerçek ‘Atatürk gibi düşünmek’tir..
Bu nedenle kurulan bu platforumun bu düşünceye, Atatürk’ü anlamak ve yaşatmak isteyenler için iyi bir rehber olacağını düşünüyorum. saygılarımla..

12044

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.