ÜÇ KELİME

Yapılan her işin, her mesleğin, her sanatın, her faaliyetin kendine has birçok hususiyetleri vardır. O işi veya mesleği en iyi şekilde icra edebilmek için öncelikle bilgiye ve ardından da uzun süre pratiğe ihtiyaç vardır. Ancak o zaman yapılan iş bir meleke haline gelir ve mükemmel sonuçlara ve başarılara ulaşılır.
Örneğin sıradan bir insan bir terzi gibi güzel ve sağlam dikiş dikemez. Veya bir berber gibi tıraş yapamaz. Ya da bir sanatçı gibi resim çizemez. Bu konularda iyi seviyede muvaffak olabilmesi için bilgi, yetenek ve gayret gerekir. Bahsedilen bu muvaffakiyet, iş ve sanat hayatında olduğu kadar çocuk eğitimi ve terbiyesi konularında da geçerlidir.
Mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmenin elbette ki birçok yolu vardır. Bu cihetten bakılırsa çocuk eğitiminin de kendine özgü binlerce belki milyonlarca kuralları, ilkeleri ve prensipleri var. Ancak doğru zamanlama ve sıralama ile bunlar yerine getirildiğinde başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirilebilir. Bu ilkeleri destekleyen üç tane gizemli kelime vardır ki bunlar çocuk eğitiminin olmazsa olmazıdır.
Çocuk eğitiminde birinci gizemli kelime “KARARLILIK”tır. Şöyle ki çocuklara karşı anne baba ve eğitimciler her türlü yaklaşımlarında kararlı olduklarını hissettirmelidirler. Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren çevresindeki büyüklerini taklit ederek öğrenirler. Ayrıca küçük olmalarına rağmen büyüklerinin tutum ve davranışlarını çözerler. Ebeveyn çocuğa karşı davranışlarda kararsızlık sergilerse bu durum çocuğun zihninde de kararsızlık olarak yer eder. Üstelik kararsız tutum sergileyen ebeveyn çocuklarına doğru davranış kalıplarını benimsetme ve alışkanlık kazandırmada oldukça zorlanır. O nedenle çocuklara karşı yaklaşımda anne baba ve eğitimciler kararlı davranmalı ve aldıkları kararların arkasında kararlılıkla durmalılar. Ebeveyn “söylediğini yap, yapacağını söyle” İlkesiyle hareket etmeli.
Çocuk eğitiminde ikinci gizemli kelime “TUTARLILIK” tır. Şöyle ki anne baba ve eğitimciler çocukları ilgilendiren tutum ve davranışlarda tutarlı davranmalılar. Kişiye, zamana, mekâna veya anne babanın moral durumuna göre ilkeler değişmemeli. Prensip odaklı bir eğitim ve ev ortamı sağlanmalı. Bir bakıma evde krallar değil, kurallar hüküm sürmeli. Örneğin bugün çocuğunuza televizyon izlemek için bir saat izin veriyorsanız, bu kural yarın da öyle olmalı. Ya da eşinizin “hayır” dediği bir konuya siz asla “evet” dememelisiniz. Bu anlamda ebeveyn çocuğa karşı ortak bir dil ve tutum geliştirmeli. Bunun için biz “anne ile baba konuşmalı ortak dil, biri olmalı diğerine muadil” diyoruz.
Çocuk eğitiminde üçüncü gizemli kelime ise “DEVAMLILIK”tır. Danışmanlık yaptığım bazı anne babalar görüşmemizden iki gün sonra telefonla arayıp “Ahmet Bey, dediklerinizi yaptık. Ancak bizim çocuk hala değişmedi. Aynı problemler devam ediyor, ne yapacağız?” şeklinde çaresizliklerini dile getirirler. Ben de onlara çocuk eğitiminde sihirli sözcük olan devamlılığı ve sabrı anlatırım.
Unutulmamalı ki eğitimde herhangi bir davranış zamanla alışkanlığa dönüşür.

12024

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.