ÜNİVERSİTEDEN KONFERANS “OKU DÜŞÜN VE UYAN”

Sinop Üniversitesi ve KYK Sinop İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Oku Düşün ve Uyan” konulu konferans programında ünlü Eğitimci Yazar Sait Çamlıca öğrencilerle buluştu.
Sinop Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın,KYK Sinop İl Müdürü Adnan Menderes Dümen, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş, STK Temsilcileri, Sinoplular ve öğrenciler katıldılar.
Hayat Diploma Almaktan İbaret Değildir
Programda katılımcılara “Oku Düşün ve Uyan” konulu bir konferans veren Eğitimci Yazar Sait Çamlıca, içinde bulunduğumuz çağı anlayabilmek ve çağa ayak uydurabilmek için okumayı asla bırakmamamız gerektiğini belirtti. Okumadan da hiçbir şeyin öğrenilemeyeceğini dile getiren Sait Çamlıca, “Okumayı diploma almak sanmak, bilginin hayatımıza ışık olmasına en büyük engeldir. Diploma insanı meslek sahibi yapar. Okumak, sadece meslek sahibi olmanın bir aracı olmamalı. Okumak ve öğrenmek beşikten mezara kadar devam etmeli” dedi.
Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı?
Konuşmasında çok gezen mi bilir, çok okuyan mı bilir meselesine de değinen Sait Çamlıca, “Ne çok gezen ne çok okuyan… Gezerken okuyan bilir. Hem kitaptan hem hayattan alınarak harmanlanan bilgi, yolumuza ışık olur.Bu sebeple hem gezin hem de çok okuyun, hayatı okuyun, hayatı okuyarak anlamlandırın. Böylece özgüveni yüksek başarılı insanlar olursunuz” diye konuştu.

Ömrünüzün Sonuna Kadar Kitap Okuyun
Günümüz iletişim çağında bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığını belirten Sait Çamlıca, “Çocukların felsefe düşüncelerini, akımlarını öğrenmek için felsefecilerin hayatlarını öğrenmeye ihtiyaçları yok.Ezberci bir eğitim çocuklarımıza istediğimiz tarih bilincini de kazandırmaz. Asıl olan bilinç vermektir. En önemli soru ise bir insana düşünmek nasıl öğretilir? Daha da önemlisi bir insanın düşünmesi nasıl engellenir? Biz ve Orta Doğu üzerinde oyun yapanların kurdukları en önemli tuzak, düşünmeyen, sorgulamayan insan yapma projeleridir. Ne olursa olsun okuyun. Çünkü okumayı bırakmak, biraz ölmek demektir. Ömrünüzün sonuna kadar kitap okuyun. Bilgi avcısı olun. Aklın dili kalemdir, âlim unutur kalem unutmaz” şeklinde konuştu
Eğitimci Yazar Sait Çamlıca konuşmasının ardından, gönüllü olarak sahneye çıkan öğrencilerimize topluluk karşısında konuşabilme konusunda pratik bilgiler verdi.
Üniversitemizin İmkânları Öğrencilerimizin Emrine Âmade
Öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığı kazanması ve daha fazla sosyalleşmesi için üniversitemizin salonlarının ve kütüphanelerinin öğrencilerimizin hizmetinde olduğunu belirten RektörProf. Dr. Nihat Dalgın, “Öğrencilerimizin kütüphanemizde daha fazla vakit geçirmesi için ücretsiz çay ikramımız mevcut. Ayrıca Üniversitemizin tüm salonları öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerde kullanması için var. Bu anlamda Üniversitemizin tüm imkânları öğrencilerimizin emrine âmade. Öğrencilerimizin bu imkânlardan istifade etmelerini temenni ediyorum”dedi.
Program sonunda Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ve KYK Sinop İl Müdürü Adnan Menderes Dümen tarafından Eğitimci Yazar Sait ÇAMLICA’ya hediye takdim edildi.

12025

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.