Vali İpek; Cumhuriyet rejiminde halktan daha büyük bir güç yoktur….

Sinop Valisi Hasan İpek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
Birinci dünya savaşının ardından yurdumuzun dört bir yanı itilaf devletleri tarafından işgal edilmiş, milletimizin özgürlüğü elinden alınmıştı. Bu vahim durum karşısında ulu önder Atatürk vatanımızı düşmanlardan kurtarmak için 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır.
 
Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, tek vücut, tek yürek olan Türk milleti tüm imkânsızlıklara rağmen destansı bir mücadele ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Verilen bu büyük mücadelenin ardından Türk milletinin karakteri ve geleneklerine en uygun yönetim biçimi olan cumhuriyet yeni Türk devletinin yönetim biçimi olarak ilan edilmiştir. 
 
Tam bağımsızlık ve milli egemenliğine dayanan cumhuriyet rejimi demokrasinin, özgürlüklerin ve eşitliğin teminatıdır. Cumhuriyet rejiminde halktan daha büyük bir güç yoktur. Cumhuriyet ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan en kıymetli ve en büyük mirastır. Bugün ülkemiz büyük atılımlar gerçekleştiren, dünya politikasında ve ekonomisinde söz sahibi olan sürekli büyüyen ve gelişen bir ülke konumundadır. Geçmişte olduğu gibi bugünde ülkemizin gelişmesinden ve güçlenmesinden rahatsız olan, ülkemizi bölmek ve yok etmek isteyen güç ve şer odakları hain eylemler gerçekleştirmektedirler. Bunların en büyüklerinden bir tanesi 15 Temmuz hain darbe girişimidir. 
 
Devletimizin içerisine sızmış, Fetö silahlı terör örgütü bizim tanklarımızla, helikopterlerimizle, uçaklarımızla 250 vatandaşımızı şehit, 2193 vatandaşımızı yaralayarak gazi olmasına sebep olmuştur. Başta, Sinop’lu şehidimiz Ömer Can Açıkgöz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine Sinop Valisi olarak başsağlığı diliyorum. Gazilerimizi de minnetlerimle birlikte geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ayrıca; pkk, pyd, ypg gibi ırkçı, faşist ve milletimizin kan düşmanı hainler dış güçlerin desteği ile bölücü terör faaliyetlerine devam etmektedirler. 
 
Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak hiçbir hain terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu mücadelemiz sadece sınırlarımız içinde değil sınırlarımızı ötesinde de kararlılıkla sürdürülmektedir. Kutsal ve adını barıştan alan dinimizi kullanarak terör eylemi gerçekleştiren deaş terör örgütü de masum halkımızı hedef almaktadır. Bu hain terör örgütü ile de yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da başarılı mücadelemiz devam edecektir. Bu güç ve şer odaklarının hain emellerine ulaşamamaları için cumhuriyetimizin kuruluşunda olduğu gibi tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak ülkümüzle milli birlik ve beraberliğimizi, ülke bütünlüğümüzü sonuna kadar koruyacağız.
 
Değerli Sinop’lu vatandaşlarım ve sevgili öğrenciler; yüreğinizdeki vatan sevgisi ve millete hizmet aşkı daima taze kalsın ve Atatürk’ün şu sözünü asla unutmayın. Öğrenmeden, çalışmadan, yorulmadan rahat kazanma yollarını usul haline getiren milletler önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istiklallerini kaybetmeye mahkûmdurlar. Cumhuriyetimizin 94.yıldönümünde, Karadeniz sahil yolu ile duble yoldan Samsun’a 1,5 saatte ulaşıyoruz. Üniversitemiz kuruldu ve 10 bin öğrenci sayısını aştık. Devletine sonuna kadar bağlı ülkenin en mutlu şehri Sinop olarak daha fazlasına layık olduğumuzu bilerek hizmetlerinin daha da büyüklerini, Avrupa’nın 7. Dünya’nın 18.büyük ekonomisi haline gelen Türkiye Cumhuriyeti devletimizden istemekteyiz ve beklemekteyiz. 
 
Sözlerime son verirken, Cumhuriyetimizin 94. Yıl dönümünde birlik ve beraberliğimizin en üst noktaya çıkmasını temenni eder, hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutlar, sizleri sevgi ile kucaklar, saygı ile selamlarım.
 

12019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.