YAĞMURDAN KAÇARKEN

Bilmem hatırlar mısınız?
Zaman zaman bu köşede “ekran çöpçatanlığının” gençleri ve toplumu nasıl zehirlediğini siz okurlarımla paylaşıyor ve bu satırlar aracılığıyla ilgili otoritelerden bu pespayeliğe “dur” diyecek adım ve kararlar bekliyordum.
Çok şükür, bendeniz gibi başkalarının da sesi duyulu ve sanal evlilik programları tedavülden kaldırıldı.Kaldırıldı kaldırılmasına ama onların yerine ikame edilen programlar bize “gelen gideni aratır” dedirtecek cinsten.
Evlilik programlarının alternatifi olarak bu aralar ekranlarda yeni bir furya başladı.İnsanların özel hallerinin milyonlar önünde deşifre edilmesi hali.Özellikle gündüz kuşaklarında yer alan bu programlar-anlaşıldığı kadarıyla- oldukça da izleniyor.
İbret nazarıyla bu programlara baktığımda ve şunu düşündüm. Biz ve bizim gibi şuurlu dostlar rezil rüsva programlara “yayınlanmasın!” derken, yoksa diyorum yağmurdan kaçarken doluya mı tutulduk?
Üzgünüm ama galiba öyle.
Ekranlar toplumun aynasıdır. Bunu anlıyorum. Ancak, toplumun bu pespayeliklerle meşgul edilmesini –ne derseniz deyin- hazmedemiyor ve içime sindiremiyorum. Zira bu gereksiz meşguliyetleri bu necip millete asla layık görüp yakıştıramıyorum.
İnanın bu programlar hiç de masum değil. Öyle ki bu programlar insanların moral değerlerini alt üst ediyor. Zihnini bulandırıyor. Ekrandaki olumsuz örnekler tarafgirlikle örnek teşkil ediyor. İnsanların acı ve zafiyetleri adeta metalaştırılıyor.
Bir taraftan bir çocuğu, bir kadını, bir aileyi, bir masumu kurtardık derken -bilmem farkında mısınız ama- diğer taraftan milyonların zihninde ve kalbinde onulmaz yaralar açılıyor.
Doğrusu, bu hale çok da şaşmamak gerek. Zira ekranlar toplumun aynasıdır. Ayna olmanın yanında en etkili yönlendirme ve propaganda aracıdır da. Ancak biz huzurlu aileler ve nesiller yetiştirmek için, insanımızı üretime, ahlaka davet etmek için onlara daha güzel örnekler sunmamız gerekmez mi?
Ne diyelim?
Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz…

12036

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.