YALNIZLIK BAKANLIĞI

İnsan sosyal bir varlıktır. Ama gelinen nokta itibariyle insanın sosyal ihtiyaçları karşılanamıyor ya da oldukça şekil ve içerik değiştirerek karşılanmaya çalışılıyor.
Her geçen gün bireylerinin daha da yalnızlaştığı bencilliğin kol gezdiği Batı toplumlarından İngiltere’nin geldiği noktayı gösteren bir haber paylaşayım izninizle. Yeni Şafak Gazetesi’nin 17 Ocak 2018 tarihli haberİ aynen şöyle:
İngiltere’de ‘yalnızlık bakanlığı’ kuruldu. İngiltere’de başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada ‘yalnızlık ‘tan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu açıklandı. İngiltere’de Muhafazakâr Parti’den milletvekili Tracey Crouch’un yalnızlık bakanı olarak atanacağı belirtildi.
Başbakan Theresa May, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu anlamış ve kendini bu durumdan muzdarip olanlara yardım etmeye adamıştı” dedi. May, yeni bakanlığın Jo Cox’un mirasına sahip çıkarak ( ‘Yalnızlık Bakanlığı’ projesini ilk ortaya atan kişi) bu konuda çalışan sivil toplum örgütleriyle beraber çalışacağını dile getirdi.
Göreve atanan bakan Crouch ise “Bu konu Jo’nun tutkuyla ilgilendiği bir meseleydi, biz de anısına sahip çıkmak ve İngiltere’de yalnızlıktan ötürü acı çeken milyonlarca kişiye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi. Aynı zamanda Ulusal İstatistik Ofisi’nin yalnızlığın doğru ölçümü için bir yöntem geliştireceği aktarıldı.
Sahibini bilmediğim ama gelinen durumu çok iyi özetleyen bir söz vardır: Önce tabaklarımız ayrıldı, sonra odalarımız. En son da biz ayrıldık.
Hakikat bu değil mi? Tabaklar, odalar, masalar derken en çok sevdiklerimizden ayrı düşüp yalnızlığa itilmedik mi?
Bireyselliğin bugün batı toplumlarını getirdiği yer nedir? Yolun sonu değil midir? Yukarıda aktarmaya çalıştığım haber bunun en bariz ispatı değil midir?
Peki, Batı bu durumda iken biz ne haldeyiz hiç düşündük mü? Biz de koşar adım onların izinden gitmiyor muyuz? Bizde de her geçen yıl, her gelen nesil bir öncekini aratmıyor mu?
Dostlar!
Rabbena hep bana anlayışının sonu hüsrandır. Allah insanı sosyal bir varlık olarak yaratmıştır. Başta yakın akraba olmak üzere diğer insanlarla ünsiyet kurma ve hemhal olma mecburiyetimiz vardır. Aksi bir durum Hz. Allah’ın koyduğu nizama uygun olmaz. Nizama uygun davranmayan da hüsrana duçar olur.
Hafazanallah!

AHMET KOCACAN

YALNIZLIK BAKANLIĞI

 

12084

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.