YASAYA RAĞMEN AYNI HATA TEKRARLANIYOR! KİM İÇİN? NE İÇİN?

   

Durağan’da alt yapı ile birlikte başlayan ama ihalesini kimin aldığı ve kaça aldığı bilinmeyen su şebekesinde bir şeyler ters gidiyor. Kamuoyuna açıklama yapılmadan alelacele gerçekleştirilen ve kanalizasyon alt yapı işini alan yüklenici firmanın taşeronu olarak iş yürüten firmaya ihale edildiği belirtilen su şebeke işinde ihaleyi kim aldı? Kim kim için çalışıyor? Bilinmiyor?
           Durağan’da gelecekte çok ciddi sorunlar açacak olan ve yeniden kazılmasını gerektirecek su şebekesi kanalizasyon borularının üstüne çekilerek yeni bir sıkıntıya girildi. Özellikle vatandaşlar tarafından tarafımıza iletilen ve su şebekesi ile ilgili iddialarda yüklenici firmanın ihaleye alabilmesi için ihalenin gizlendiği pazarlık usulü ile belirli firmalar üzerinden ihalenin yapıldığı iddia ediliyor.
Alt yapılar için düzenlenen afet yönetmeliğinde su şebekesi kanalizasyon şebekesinin ayrı güzergahlardan gitmesi gerekirken aynı güzergahta verilmesi kafaları karıştırdı.
          Projelendirmeye ilişkin esaslarının yer aldığı 5. Bölümün temel esaslarını düzenleyen 24. Maddenin
g) fıkrasında; “ Yağmur suyu ve atık su şebekeleri birbirlerinden ayrı olarak ve zorunlu haller dışında içme suyu şebekesi ile çakışmayan güzergâhlarda düzenlenir” denilmesine rağmen su şebekesinin kanalizasyonun üstüne döşenmesi, aynı güzergahta olması birilerini korumak müteahhide ek iş çıkarmak olarak yorumlanıyor.
          Kamuoyu adına soruyoruz;
         Su şebeke ihalesi yapılmış mıdır? Yapıldı ise üstlenici firma kimdir? Kaç lira bedelle ve ne kadar süre ile ihale edilmiştir? İller bankası kanalizasyon ve su şebekesi aynı kanalda olmaz diyerek uyarı da bulunmuş bu nedenle projenin ayrı düzenleneceğini belirtmiş midir? Geçmişte olduğu gibi sulara kanalizasyon suyu karışırsa ve insanlar hastalanırsa bunun sorumlusu kim olacaktır? Gelecekte tekrar su şebekesi ihalesi yapılması durumunda uğranılacak kamu zararının sorumlusu kim olacaktır?Taşeron firma adına işi alan yerli bir firma var mı?

durağan su şebekesi yenileniyor ile ilgili görsel sonucu

120129

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.