YEDİSİNDE NEYSE YETMİŞİNDE DE ODUR

Muhtelif zamanlarda farklı yerlerde anaokulu ve kreşler tarafından ebeveynleri bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla seminer programlarına davet ediliyoruz. Bu programlarda sunuma başlarken katılımcılara; “6 mı büyük 60 mı?” diye bir soru yöneltirim.
Genellikle pek de bir anlam veremeyerek 60 daha büyük derler. Bir kısım katılımcı da meselenin idrakinde olduğundan ya da farklı bir cevap olsun düşüncesiyle 6, 60’dan daha büyüktür derler.
Hangi sayının daha büyük olduğu konuya ne açıdan baktığınıza bağlı. Meseleye matematiksel olarak bakarsanız, 60, 6’dan büyüktür. Ancaaak! Eğer mesele çocuk eğitimi ise 6, 60’dan daha büyüktür” Nasıl mı? Arz edeyim.
Çocuğun 06 yaşında öğrendikleri ondan sonra öğrendiklerinden daha çoktur.
6 yaşındaki bir çocuğun beyin ağırlığı ile 40 yaşındaki babasının beyin ağırlığı aşağı yukarı aynıdır.
4 yaşındaki bir çocuğun beyin aktivitesi, lise çağındaki bir öğrenciden 2,5 kat daha fazladır.
06 yaşında çocuğun beyin gelişiminin %80-90 civarı tamamlanır.
06 yaş dönemi, insan beyninin en hızlı öğrendiği dönemdir.
06 yaşında çocuğun karakter gelişimi büyük ölçüde tamamlanır.
06 yaşında çocuğun zekasının %60-70’i tamamlanır.
06 yaşında çocuğun kişilik gelişimi büyük ölçüde tamamlanır.
06 yaşında çocuğun cinsel kimliğini kabullenmesi tamamlanır.
Görüldüğü gibi 06 yaş dönemi çocuk eğitiminde oldukça kritik bir öneme sahiptir. Adeta çocuğun geleceğinin temelleri bu yıllarda atılır. Temeli sağlam olmayan bir bina nasıl ki sarsıntılarda ayakta kalamayacaksa temeli sağlam olmayan bir bireyin de hayatını sağlıklı, mutlu ve başarılı idame ettirmesi mümkün değildir. Sağlam bir temel ise ancak 06 yaşında atılabilir.
Çocuk gelişim uzmanları, gelişimin bu yıllarını “altın çağ” olarak nitelendirirler. Altın, diğer madenler karşısında nasıl değerliyse, insanın hayatındaki ilk 6 yıl da diğer yıllara nispetle o kadar değerlidir.
Atalarımız Anadolu pedagojisinin farkındalığı içerisinde bu gerçeği ne de güzel ifade etmişler: “Bir insan yedisinde neyse yetmişinde de odur.”

12078

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.